| MariusD01234 a întrebat:

Salutare oameni buni, stie cineva vreun site de unde as putea sa imi cumpar un aparat pentru spagat? Dau funda, va salut

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Din punctul meu de vedere, poti sa ajungi sa faci sfoara/spagatul la fel de repede fara un astfel de aparat. De aia zic ca arunci banii.

https://www.artsport.ro/......-p10016909

4 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Cauti pe google si gasesti. Eu am dat un search doar ca sa vad cum arata si mi-au aparut destule variante. Apropo, nu ca ar fi treaba mea, dar de ce vrei sa-ti arunci banii pe asa ceva? happy

| MariusD01234 explică (pentru AnastasiaK):

Sunt pasionat de kickbox, fac sfoara (sfoara este aia cu un picior in fata si unul spate )dar vreau sa fac si spagatul, si aparatul acela m ar ajuta mult, dar nu gasesc un site de unde sa il iau, am cautat si pe google dar degeaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu "simulez" un astfel de aparat la sifonier laughing

Pun un picior pe un colt, ca sa fie blocat, si pe celalalt il intind cat pot... cand ajung in punctul maxim, mai imping putin, blochez acolo si raman cateva minute in pozitia aia (cat timp joc un sah pe net sau vad un clip pe Youtube).

Deocamdata m-a ajutat sa lovesc lateral putin mai sus, dupa 1 luna de exersat.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa mi se pare cel mai bine. Avand in vedere ca sunt atatea moduri prin care poti lucra la sfoara/spagat, aparatul ala chiar e o investitie inutila. Nu am folosit niciodata si nici nu cunosc luptator care sa fi folosit.

P.s. La asta cu lovitul, conteaza si tehnica. Cunosc pe cineva pe care daca-l vezi facand sfoara te gandesti ca mai mult decat middle kick n-ar fi in stare sa dea. Cu toate astea, daca vrea, poate sa-mi treaca lejer pe deasupra capului cu piciorul. Bine, ce-i drept eu am 1, 65, el 1, 90, dar tot e ceva. Nu are el cea mai corecta tehnica de high kick, but while it works...

| AnastasiaK a răspuns (pentru MariusD01234):

Din punctul meu de vedere, poti sa ajungi sa faci sfoara/spagatul la fel de repede fara un astfel de aparat. De aia zic ca arunci banii.

https://www.artsport.ro/......-p10016909