| Coman_Rares_2000 a întrebat:

Salutare,sunt baiat 1.63, 17 ani si as vrea si eu sa stiu daca o sa ma apuc de sala corect(adica sa fac toate portiunile ale corpului,nu doar o grupa, atunci nu mai e sala) nu o sa mai cresc.Am auzit de la multi ca o sa se intample asta,chiar si de la parinti si acestia mi-au recomandat innotul, sa ma mai inalt.Chiar ajuta innotul la asa ceva?

1 răspuns:
| DovleacTurbat a răspuns:

laughing. Înălțimea este un factor genetic, o informație scrisă deja în ADN-ul tău care NU poate fi influențată. Dacă gena ta este de 1.63 poți să înoți, joci baschet (şi ce alte sporturi care " te înălța" şti tu cât vrei că tot 1.63 vei avea). Sala nu afectează înălțimea, din contră sportul, alimentația echilibrată, odihnă GRĂBESC nu înălța dezvoltarea organismului.