| Perfectu a întrebat:

Am o intrebare, vreau sa o luati ca atare va rog happy
Am 16 ani, 70kg,1.80 inaltime.Vreau sa ma apuc de sala,vreau sa iei ceva suplimente nutritive(nu imi spuneti ca nu e bine sa iei si etc, poti face muschi si fara pentru ca sunt informat si e foarte foarte greu asa). Vreau sa imi recomandati un produs! DOAR CEI CARE STIU SI AU LUAT! Nu din auzite sau ceva de genul! Multumesc pentru ajutor!winking

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Eu iti recomand... http://www.megaproteine.ro/......ncepatori/

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca e foarte greu, eu de ce am 42 in brat si 38 in antebrat fara suplimente?

Copil mic...

Faza este ca mancarea conteaza 90 % si suplimentele 10 %.

Suplimentele conteaza FOARTE PUTIN.

Pasul 1 : pui la punct alimentatia ( asta dureaza vreo 6-7 luni )
Pasul 2 : iei suplimente CE LIPSESTE din alimentatie, nu iei HAOTIC.

Suplimentele SUPLIMENTEAZA ce lipseste din alimentatie, daca tu NU STII ce lipseste, CE DRACU suplimentezi?

Vrei direct suplimente... apuca-te de sah, copil mic...

| Perfectu explică (pentru Cosmin86):

Cosmin...in primul rand, dupa cum am inatat eu la scoala "copil mic" e un pleonasm...in al doilea rand,revenind la subiect happy Ai dreptate,mancarea conteaza,dar E FOARTE COSTISITOR sa bagi atatia bani in mancare,pentru ca nu poti manca mici si sa bei bere,ai nevoie de piept de pui,carne de vita pe grilwinking. Deci, e DESTUL de costisitor, imi cer scuze, nu voi da atatia bani pe rasfatul mancarii happy.Si nu in ultimul rand, nu sunt strain in ale sportului fac fotbal de 9 ani de zile, sunt format, nu sunt vreun rotofei sau ceva de genul :**, dar acum vreau sa ma definescwinking Intelegi copil mare? happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Perfectu):

Stiu, e un pleonasm INTENTIONAT, o IRONIE care arata cat de stupid ai intrebat.

Mancarea conteaza cel mai mult din pacate... eu dau 12 mil / luna pe mancare.

Si nu compensezi lipsa unei alimentatii bune cu suplimente, asta e doar o aberatie, multi au incercat.

Ce sa definesti daca n-ai muschi... pentru definire mananci doar proteine ( zero carbohidrati, zero grasimi ), dar repet : ce vrei sa definesti tu happy

Definire faci dupa 3-4 ani de sala.

| Perfectu explică (pentru Cosmin86):

Aha,o iroenie..am inteles happy Dupa cum am scris, nu sunt strain in ale sportului AM MAI FACUT, e mai clar acum? Nu am banii tai frate sa dau salariul parintelui pe MOFTURILE MELE cu mancarea, mananca tu ce poftesti, eu am intrebat ceva CLAR

| Cosmin86 a răspuns (pentru Perfectu):

Incearca whey gold de la ON ( sau dymatize elite whey ) + o creatina sau oxid nitric.

Whey gold :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Creatina ( sau orice alta creatina monohidrata ) :
http://www.megaproteine.ro/Creatina/ON-Creatine-Powder/

Oxid nitric :
http://www.megaproteine.ro/......gth-615-g/

Creatina ( sau oxidul nitric ) inainte de antrenament, concentratul proteic imediat dupa.

E suficient deocamdata.

p.s. : mancarea nu e un moft, o alimentatie sanatoasa nu e moft.

Si poti pune muschi si fara piept de pui sau curcan, cu alte surse de proteina ( oua, branza, migdale, caju, nuci, linte, naut ). Ai destule sa-ti alegi la fiecare din cele 4-5 mese zilnice alta sursa.

| Aliona00 a răspuns:

Http://www.md.all.biz/ro/suplimente-alimentare-pentru-sportivi-bgg1083026
Comanda e pentru slabit si pentru mentinerea in forma!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aliona00):

El vrea sa faca muschi si tu ii dai ceva de slabit... mai citeste si tu intrebarea inainte.

| Perfectu explică (pentru Aliona00):

Am cerut pentru crestere masa musculara fetito...nu pentru slabit straight face NU VA BAGATI DACA NU STITI! :@