| LittlePunk a întrebat:

Ce exercitii imi putesti recomanda pentru lucrarea muschilor abdominali,pectorali,triceps si spate? Ce fel de exercitii trebuie practicate,in ce masura, si cu cat timp pauza intre ele.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Incepi cu exercitiile de baza si apoi cu cele de izolare, acorzi fiecare grupe timp suficient de refacere, cel mai bine e sa lucrezi 1 grupa / saptamana.

exemplu de antrenament

piept :
- impins cu haltera plan orizontal, 3 serii
- impins cu haltera plan inclinat, 3 serii
- fluturari cu gantere, orizontal + inclinat, 3 serii fiecare
- pullover la cabluri, 3 serii

spate :
- tractiuni la bara, 3 serii
- tractiuni la helcometru, 3 serii
- ramat la aparat cu priza ingusta, 3 serii
- ramat cu haltera sau gantere, 3 serii
- indreptari cu haltera, 5 serii

triceps :
- flotari la paralele, 3 serii
- extensii cu bara Z deasupra capului stand pe spate, 3 serii
- extensii la cabluri, 3 serii

abdomen :
- abdomene, 4 serii
- crunch, 4 serii
- ridicari de picioare, 4 serii

In afara de abdomen, faci 10 repetari/serie maxim, cand poti mai multe, maresti greutatea, la abdomen faci 20 ( la fel, cand poti mai multe, maresti greutatea ).

Si sa ai o alimentatie bogata in proteine, fara asta nu faci mare lucru.

Umeri nu lucrezi?

| LittlePunk explică (pentru Cosmin86):

La umeri ce poti sa imi mai spui?

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru LittlePunk):

Ce ti-a zis denis + exercitiu de baza, impins cu haltera ( sau cu gantere ) de la piept, plan orizontal ( gasesti pe net, cauta impins pentru umeri ). Cu ala incepi, 4 serii. Apoi exercitiile spuse de denis, alea sunt de izolare.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Cosmin86):

Impins de la piept dar si de la ceafa!

P.S:pentru toti cei incepatori in culturism va recomand site-ul Vita Club(sau ceva de genu asta)

| Cosmin86 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tipul e incepator si impinsul de la ceafa e periculos pentru incepatori. Impinsul de la piept dezvolta umerii la fel de bine si e mai sigur.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Cosmin86):

Probabil( mie imi pace impinsul in stilu lui arnold), dar toti specialisti recomanda(chiar pentru incepatori, dar cu o greutate mai mica si cu gantere) impinsul de la ceafa.

8 răspunsuri:
| GabyAdicaEu a răspuns:

In primul rand un "exercitiu " cam banal, pentru a iti intari musculatura de pe spate seara dormi cu picioarele pe o perna.

Cum te trezesti incearca sa faci 10 rotari de bazin apoi, fara a lua pauza ( nu ca ar fi cazul ), incepe cu ridicarea greutatilor deasupra capului (pe rand : 15kg, 20kg etc.) timp de 7-9 min., fara a face pauza, fa cel putin 20 de aplecari uitandu-te, daca poti, pe tavan.

Dupa masa ar fi bine sa incepi cu niste abdomene timp de 15 min apoi, un exercitiu foarte bun : punete pe jos pe spate si ridicate cat poti de repede fara ajutorul mainilor, repeta exercitiul de cel putin 20 de ori cronometrand si incercand depasirea scorului.

Spre seara ar fi necesare niste tractiuni fara a te forta. Inainte de culcare fa un dus rece.
SPER CA TI-AM FOST DE FOLOS.

| DuzzyDrey a răspuns (pentru GabyAdicaEu):

Abereziioh go onTot ce ai zis tu este total gresit si total fara roststraight face infine scuze ca m-am bagat.