| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Ce parere aveti despre box? (Eu ca si practicant al acestui sport am o parere buna dar vreau sa vad si alte raspunsuri)

20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu NU am o părere bună chiar imi pare a fi un sport animalic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca practicant al acestui sport primești lovituri în cap, care te tâmpesc.

| anonimg a răspuns:

Nu recomand violența; nici măcar în sport. Cineva va pleca bătut acasă, și cu banii luați (premiul). Asta nu-i viață.
Violența nu ar trebui să ne placă.

| ReddY25 a răspuns:

E un sport interesant

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nu mai uit si nu as practica niciodata boxul dar e un sport fain.
Pentru autoaparare e foarte bun si e foarte util deoarece te invata ca atunci cand viata iti da un pumn tu te trebuie sa te ridici in picioare si sa continui lupta.

| sammie a răspuns:

Pentru copii mici nu prea este ok. Aceștia nu îl folosesc ca să se apere de alți copii mai mari, ci să își lovească colegii/prietenii și să le arate ce poate face el.

| Anonim90945 a răspuns (pentru sammie):

Depinde si de mentalitate dar va garantez ca toti cei care il folosesc in alte scopuri sunt niste derbedei care nu respecta acest sport. De exemplu eu am 14 ani dar nu ma apuc sa imi lovesc prietenii pentru a demonstra ceva. Daca vrea careva sa demonstreze sa o faca in ring cu un profesionist nu cu unul mai slab ca el. Ideal ar fi ca si parintii sa il instruiasca pe copil sau maestrul.

| sammie a răspuns (pentru Anonim90945):

Eu am un coleg la școală care se comportă așa, și d-asta spun.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Noi oamenii suntem niște animale domestice pănă ne luăm la bătaie, atunci devenim sălbatici.
Box ul este o bătaie legală, dacă-ți place ține-te de ea.
Mike Tyson a fost favoritul meu, in special cănd era scăpat din hăț

| Anonim90945 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Stai putin, tu confunzi bataia cu sportul. Una este sa te lupti cu cineva pentru a castiga iar alta este sa te bati pentru alte scopuri. Nu ca doar imi place sportul acesta, il iubesc si chiar am avut certuri cu mama dar acum chiar ea este un sprijin foarte mare. Oricum, multumesc pentru raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boxul, la fel ca oricare alt sport, e ok. Totusi, depind si cu ce scop il practici!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

În esență este un sport care are ca scopul apărarea, când ești pus într o anumita situație, doar ca poate sa fie și gestionata greșit atunci când folosești schemele învățate pentru a face răul altei persoanei( uite, asta nu susțin).
Pe lângă asta cred ca și vârsta contează, înțeleg că un părinte vrea asta pentru copilul lui, dar când ai sub 11 ani sa spunem, ce vezi acolo nu este tocmai plăcut, iar din nou și vârsta își spune cuvântul.
Personal nu sunt fana, m-am uitat la câteva meciuri puțin mai violente și nu încurajez asta, cel puțin când vezi oameni care dau banii ca să vadă cum 2 persoane se bat și încurajează asta, " hai, da i una" știi vorba aia.
Iubesc activitățile care nu susțin violenta și sunt mai pe pace asa.( din nou asta este strict părerea mea, ca eu nu as putea sa fac asta, nu este pentru oricine și din nou scopul a fost bun, dar nici sa se ajungă în stadiul de a te rănii sau a rănii).

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca iubesti violenta poti castiga chiar si bani. Mie mi se pare un ''sport'' golanesc.

| Anonim90945 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Nu este un sport golanesc mai ales daca reusesti sa treci de etapa asta. Este adevarat ca sunt multi care practica acest sport pentru a deveni mai tari in pumn pe strada dar perceptia se schimba cand ai un potential mare sa ajungi campion. Multumesc pentru raspuns!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Anonim90945):

Succes Boss! Sper sa te vedem pe la campionate. Daca dai de unii care ne fac ti gani rupe-i in bataie.

| ponturi a răspuns:

Dupa 45 de ani numai vezi practicanti sau lutatori de box, de la lovituri si socuri numai rezista organismul.Pe cand daca ai face arte martiale, autoaparare, arte martiale filipineze, Jeet Kune Do, krava maga ai avea si partea de box si ai putea face antrenament si la 60 de ani.