| Termopile a întrebat:

Cum am mai zis, practic Karate Shito Ryu de un an si ceva, am 17 ani și 2 antrenamente pe săptămână joia și vinerea 2 ore fiecare antrenament, 1 ora kata și 1 oră kumite. Bun, problema e că eu am nevoie să îmi îmbunătățesc abilitățile fizice, mai exact viteza de lovire, atât cu pumnul cât și cu piciorul, reflexele ca să pot bloca loviturile, mobilitate să ridic piciorul la cap și agilitate, adică eu nu mi-am dezvoltat suficient de mult aceste abilități, lucru care mă trage în jos când e vorba de kumite. Bun și idea e că aș vrea să încep să mă antrenez și acasă, să dezvolt abilitățile acestea cu antrenamente acasă astfel în cât să pot dezvolta aceste abilități cât mai rapid. Ideea e că nu știu ce să lucrez, ce exerciții să fac, când să le fac, cum să le fac etc. Tocmai de aia vreau ajutorul vostru să îmi spuneți toate astea, cum să fac, când să fac și ce să fac. Fundă la cele mai bune exerciții și cel mai bun răspun.s

PS:Fără răspunsuri de genul "Întreba-ți senseiul", "Ești varză lasa-te de Karate", "Fă și tu ce faci la antrenamente", fără mistouri, etc
PS:Am centura roșie și la sfârșitul lunii voi da de centura verde.
PS:Vreau răspunsuri de la oameni cu centuri negre, maro, avansați, oameni buni la kumite etc
PS:stau la apartament deci am spațiu închis deci ceva care să se poată face între 4 pereți.

Nu uitați că primiți fundă dacă răspundeți bine

Mulțumesc mult.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Termopile explică:

1. Viteza - te antrenezi cu greutati (adica executi loviturile cu mici greutati adaugate). Pentru maini poti folosi gantere (0.5kg cred ca e suficient pentru karate) si la picioare sunt unele care se leaga de picior, dar imi scapa numele acum.

2. Mobilitate - faci exercitii de mobilitate, asta e simplu. Nu cred ca e cazul sa detaliez ca gasesti pe internet destule.

3. Reflexele...sau viteza de reactie mai exact se dezvolta doar cu partener. Poti sa iei un prieten care sa iti tina o perna si sa stabiliti anumite semnale la care tu sa dai diverse lovituri. Spre exemplu, se apropie de tine si ține perna in dreptul capului, tu dai mawashi geri la cap.

4. Aparare - tot cu partener. La inceput trebuie sa iti dea loviturile mai incet si cat mai largi ca sa le vezi, iar incet incet creste viteza pana te obisnuiesti cu ritmul normal.

5. Desi ai zis ca nu iti convine raspunsul asta, nu ar strica sa faci acasa antrenamente de tipul celor pe care le tine sensei. 2 antrenamente pe saptamana mi se pare foarte putin, asa ca incearca sa retii antrenamentele si sa lucrezi la fel si in alte zile acasa, chit ca lovesti in aer.

6. Pune mana pe o carte de gramatica, te rog! Sportul nu iti ofera scuza sa fii agramat.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Karate inseamna foarte multa munca intelectuala, exercitii fizice si psihice.
Kata este bine sa exersezi la inceput in fata oglinzii, sa vezi ce miscare faci si cum reusesti.
Kumite trebuie sa exersezi atat fizic, cat si prin concentrarea la tinta.
Poti exersa loviturile no contact si full contact, cu diferite obiecte ce ai la indemana, dar sa nu te raneasca in caz de nereusita.

| Bizon95 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=-MesgHUUCLs
karate, e un fel de cara-te, adica una dintre cele mai labe triste idei de arte martiale, SINCER, no offence, dar asta e parerea mea
ti-am dat link, crezi ca daca ajungi sa te bati pe strada o sa se opreasca dupa ce il atingi?!? ca doar ai "luat punctul"

insa, totusi, hai sa te ajut, nu vreau doar sa critic

1. kumite NU inveti DECAT CU PARTENER... punct, chiar daca poti sa te imbunatatesti cu un sac de box, totusi fara partener care sa se miste, mare lucru in competitie nu o sa faci... deci iti trebuie sala de box si partener cu, nu stiu cum le spune, echipament special sa il poti lovi fara sa il ranesti

eu am facut 2 ani de Fudokan, si pot sa iti spun ca idea generala e ca sa faci vana alba (care e mai puternica si mult mai usoara decat muschii, care sunt vana rosie) asa ca ne puneau sa stam in pozitii si sa incercam sa ne gasim ki-ul intern, ei bine kata despre chestia asta SI NUMAI DESPRE CHESTIA ASTA ESTE (energia interna), nu stiu daca te-ai prins, dar chiar nu e despre nimic altceva
iar eu nu am reusit sa fac kata asta niciodata:
https://www.youtube.com/watch?v=-MesgHUUCLs
iar pustoaica de 7 ani il face ABSOLUT PERFECT

totusi, si aici am de criticat, toate chestiile care sunt matrete in karate, de la amplificarea loviturii cu intarirea tot corpului, aruncarea loviturii din bazin, etc. si mai ales energia interna sunt de fapt frectii la picior de lemn... RUPT, de ce? pentru ca in ziua de azi, se poate vedea clar, ca daca ar fi reale, un karatist s-ar duce intr-o competitie MMA si i-ar bate pe toti, insa in video pe care l-am postat la inceput, se vede clar ca in kumite toate amplificarile de mai sus NU sunt folosite... DELOC!
iar "maestru" cu centura neagra de nivel 5 (maxim e 9 daca nu ma insel) care a fost batut pe strada, asa, in gluma, am tot auzit

morala: karate e tot un fel de gimnastica si... ATAT!

asa ca, eu te sfatuiesc sincer sa te apuci de niste arte martiale eficiente cum ar fi: Krav Maga, Wing Chun, Brazilian Jujitsu, etc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bizon95):

Am mai vazut oameni care gandesc ca tine si aproape ca ma faceti sa rad. In primul rand, cand "atacam" un subiect nu strica sa fim informati. Tu vorbesti de karate in general si ghici ce, nu toate stilurile sunt la fel. Un luptator de kyokushin te bate lejer, asa ca idee.
In al doilea rand, vorbim de un sport. Nu spune nimeni ca face asta ca sa se duca sa se bata in strada. Luptatorii sunt sportivi, nu batausi (valabil si pentru box, kickbox si altele). Toti au reguli, deci e de-a dreptul stupid sa comentezi ca un karateka nu ar invinge un luptator de mma in cusca. Pai ia baga tu luptatorul de mma pe tatami, pe regulile celui de la karate sa vezi ce repede pierde. Sau baga-l in ring cu un luptator de box, ca iar isi ia bataie. Fiecare castiga in sportul lui, iar incercand sa le compari sau sa arati care e mai bun pe strada nu faci decat sa arati ca habar n-ai ce inseamna sporturile astea. E ca si cand i-ai spune "nu mai face tenis ca nu te ajuta sa te aperi". Cine vrea sa invete sa se apere se duce strict catre asta (si apropo, nici bjj nu e prea util intr-o lupta pe strada ca acolo nu inveti decat grappling), restul sunt sporturi si ar trebui tratate si respectate ca atare.

| Bizon95 a răspuns (pentru AnastasiaK):

M-ai pierdut la kyokushin!
kyokushin e de asemenea de rahat, il bate un amarat de boxer din doi pumni in fata, din cauza ca practicantii kyokushin sunt ORBI cand e vorba de loviturile date la fata cu mana, regula imbecila, aberanta si gratuita cand e vorba de ceva numit "arte martiale" si care produce hadicapuri gratuite

iar, daca vrei sa faci sport, eu personal nu am nimic impotriva, si ma bucur ca te fac sa razi tongue
insa eu am vorbit NUMAI de eficienta unor arte martiale, daca tot te bagi in asa un sport, si mai poti fi si ranit in el (si la karate poti fi ranit, cu tot handicapul cu punctele), de ce nu te-ai baga la ceva care sa fie si eficient, si nu sa te crezi mare si tare si cand ajungi intr-o situatie reala, atunci sa te trezesti ca ce stii tu e frectie la picior de lemn

PRACTIC, VORBESC *NUMAI* DE AUTOAPARARE
nu am sugerat NICAIERI ca merita numai ca sa poti sa bati pe cineva

iar Krav Maga de exemplu e cel mai bun stil la treaba asta, ii dai una intr-o parte a corpului care doare rau, dupa care il intorci invers si il impingi si apoi o iei la fuga in directie opusa, cea mai sanatoasa treaba dintre toate, sa fugi si sa lasi bataia pe seama imbecililor care au rumegus intre urechiwinking

| Termopile explică (pentru Bizon95):

Înainte să zic că Karateul e ineficient (scuze de cacofonie) urmărește videoclipul ăsta https://youtu.be/X1pz8pDD6HY (bine in videoclip sunt practicanți de Shotokan dar Shito Ryu și Shotokan sunt asemănătoare) dacă ajung la fel de bun ca ei atunci eu zic că este eficient, in general orice artă martiala dacă e atent studiată și aprofundată și devi foarte bun atunci devine foarte utila chiar și Karate. Apropo mie boxul mi se pare cam inutil pe stradă (în realitate) deoarece creează handicapuri pe bandă rulantă, pugiliști servesc o grămadă de handicapuri la antrenamentele lor adică nu au voie decât să lovească cu pumni atât crosee, directe, upercut și cam atât ceea ce mi-se pare absurd adică pe bune la ce le-a dat Dumnezeu picioare, genunchi și coate, mai are un pic și ke interzic pugilistilor și să de cu pumnul, caz în care cel mai probabil o să îi pună să se bată cu puterea minți, acum tu îmi vei spune că la ce îți trebuie picioare dacă poți să îi dai un croșeu adversarului și îl lași lat, ști care e faza că în auto apărare lucrurile nu sunt așa simple cum par, sunt mult mai complicate, crosee știm toți să dăm dar nu toți suntem buni la auto apărare, auto apărarea nu se bazează pe un pumn in maxilar și gata ai terminat, tocmai de aia mi se pare inutil in auto apărare (NO OFFENCE).

| Termopile explică (pentru Bizon95):

Https://youtu.be/X1pz8pDD6HY

Uite videoclipul că în primul răspuns nu mergea accesat

| Bizon95 a răspuns (pentru Termopile):

Dude, aia e demonstratie
iti arat demonstratii de Aikido de zici ca e cel mai tare din parcare... EVERRRR
si Steven Seagal a facut aikido si demonstratii de Aikido
insa in realitate, cineva care nu se misca indeajuns, e destul de greu, destul de infipt pe picioare, face de ras aikido la modul CEL MAI URAT, din cauza ca fara inertia adversarului NU FACI NIMIC
chiar li se spune: "mai iesiti din dojo"

iar, EU AM DAT UN ARGUMENT IMBATABIL: de ce nu se duce un karateca si ii bate pe toti in MMA, ca doar el poate folosi amplificari de lovituri si energie interna?

altfel, ALTFEL, orice antrenament oarecare de autoaparare poate fi folosit impotriva cuiva care nu se pricepe, si exista antrenamente pentru gospodine care nu pot sa ridice picioarele pana peste cap si nu pot da cu pumnii, dar odata atacate, daca au destul antrenament, pot cel putin sa scape
deci, unul care se atreneaza in domeniu, poate bate pe unul care habar nu are si cu, chestii care nu au nici o valoare decat sentimentala, cum ar fi judo sau lupte greco-romane

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bizon95):

Aha, deci concluzia e ca nu stii, dar vorbesti. Daca ai ajuns sa compari box si kyokushin mi-e clar ca n-ai inteles nimic din raspunsul meu anterior. Si asa, ca idee, pe vremea cand faceam kyokushin am facut un sparring cu unul de la box...degeaba stie sa dea pumni la cap, daca eu stau in distanta de picior si el nu vede picioarele tongue Dar ti-am zis deja, sporturile nu se compara si am explicat deja de ce. Daca nu vrei sa intelegi si te crezi mai destept, aia e, o bag p-aia urata: cand o sa au tu anii mei de arte martiale (karate, kickbox si box), mai vorbim.

| Termopile explică (pentru Bizon95):

Poți să zici că e demonstrație dar ce zici de asta https://youtu.be/ByWo2dRMBio ce zici asta nu mai e demonstrație sunt pur și simplu KO-uri in Kumite WKF, cei drept nu se compară cu KO-urile din MMA dar nu poți spune că nu sunt bune. Ti-am zis contează doar să fi bun.

| Bizon95 a răspuns (pentru Termopile):

happy... man, iti raspund la intrebare, dar te rog sa nu te superi pentru ca am argumente naspa de fiecare data
ce ai postat tu e PUR SI SIMPLU doi oponenti cu nivele foarte diferite sau pur si simplu lovituri norocoase

| Bizon95 a răspuns (pentru AnastasiaK):

big grin
tu esti mma - Mixed Martial Arts
asta inseamna ca, la fel ca Bruce Lee, ai constatat ca ce faceai nu e eficient asa ca ai incercat si altele pana ai gasit ceva care e cu adevarat eficient

si da, M-AI PRINS, nu stiu practica, dar vorbesc... in teorie tongue

insa in pura teorie, daca as fi tanar, m-as apuca de muay thai, krav maga, brazilian jujitsu, nu, orice tip de karate, box, etc.winking

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bizon95):

Nu chiar. Povestea la mine e cu totul alta, nu ca am constatat ca sunt ineficiente, ci pur si simplu fiecare a avut ceva ce m-a atras la momentul respectiv. Cu boxul, spre exemplu, am inceput ca antrenament auxiliar pentru kickbox (stiam deja sa dau bine cu picioarele si cunoscand luptatori de box am profitat ca sa le cer ajutorul pe brate) apoi m-am "indragostit" de toate eschivele si miscarile de la box pe care in alte sporturi de contact nu le-ai putea face ca ai risca KO de la o lovitura de picior si de aia am ales sa il si practic separat. Dar pe toate le-am practicat strict in ideea de sport, nu ca sa-mi fie utile pe strada pentru ca EXACT cum ai zis tu intr-un raspuns anterior, pe strada singura solutie corecta e o lovitura buna (sau deloc daca se poate) si plecat.

| Bizon95 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Esti foarte tarewinking
vrei sa fii sotia mea? rolling on the floor