| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa îmi îmbunătățesc condiția fizică deoarece vreau sa ma înscriu în armată și am nevoie sa parcurg 2 km în 9 minute, de aceea mi-am propus sa alerg în fiecare seara câte 9 minute și sa încerc sa fac cei 2 km în timpul acesta, sau chiar mai repede, alerg de o săptămână, am următoarele cifre: 0.800, 1.090, 1.320, 1.360, 1.360, 1.400,1.380. Toate în 9 minute, dar nu reușesc sa evoluez, ii ceva normal? Fac eu ceva greșit? Ceva sfaturi sa reușesc cei 2 km în 9 minute? Menționez ca am 1.74 și 87 kg (știu ca ar trebui sa slăbesc, de aia și fac asta). Mulțumesc mult! Fundă.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ESti cam plinut pentru inaltimea ta si in armata, trebuie sa nu depasesti greutatea nromala, ceea ce in cazul tau, trebuie sa fie 75kg
Le poti da jos cu usurinta si deveni fit in acelais timp, daca incepi sa alergi in fiecare seara, dupa cum spuneai, intre 5 si 10km. Probabil dupa vreo 2 luni vei reusii sa faci cei 2km in 9 minute, dar merita incercat.

| AlexSalling a răspuns:

Ca sa reusesti o performanta mai mare, slabeste de la 87 de kg pe la 74, deci 13. Daca ai 1.80, trebuie sa ai 80 de kile, daca ai 1.84, 84 de kile. Se i-a dupa inaltime. Succes.

| Kogaion a răspuns:

Tu neavand conditie fizica, nu trebuie sa fortezi sa faci 2 km in 9 minute din prima. Alearga normal 2/4 cat mai multi km in fiecare zi si dupa aia cand ajung la o conditie fizica buna, incepi sa alergi tare sa faci 2 km in 9 minute.