| Bloock a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa slabesc si as vrea un meniu alimentar pentru intreaga saptamana.
Am 17 ani 1.75m, 95kg, si sunt destul de activ (locuiesc la mediu rural).
p.s mai nou fac sala si as dori ca meniul sa fie slab caloric 1500-2000calorii max sa slabesc destul de repede laughing Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

E greu sa dai un meniu asa, pur si simplu. Pot sa iti dau un meniu care sa nu functioneze. Exercitiile la sala (majoritatea) sunt de forta, bune si alea, te ajuta sa cresti din masa musculara dar pentru slabit se recomanda cardio (de genul alergare, aerobic) chestii care sa iti creasca pulsul

3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

O idee foarte proasta, sa-ti dam noi un meniu cand nu stim ce-ti place. Dieta trebuie sa fie sustenabila, s-o faci fara sa ai probleme cu poftele. Sa iti spui asta este dieta pe care o pot tine toata viata, doar ca va fi slaba caloric.
Sa fie ca regula cand vine vorba de slabit/diete, niciodata sa nu preiei dietele altora sau sa ceri diete nepersonalizate tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un nutriţionist e cel mai recomandat pentru aţi stabili meniul alimentar, tipul de efort pe care sa-l practici, după ce îţi face anumite analize care îţi arată tipul de metabolism şi altele.

| Cristea468 a răspuns:

Cauta, un nutritionist, un antrenor de fitness, si daca ai probleme cu vergeturi un dermatolog