| Nelly15 a întrebat:

Salutare, vin cu o intrebare legata de alergat pe care nu am mai intalnit-o, desi am cautat cate ceva.
Bun, problema mea este urmatoarea: Imi place foarte mult sa alerg, consider ca alerg foarte rapid (Nu prea pot face o comparatie in momentul de fata, dar din clasa mea alerg cel mai repede, aici fiind multi practicanti de sporturi, iar eu nu practic [inca] nimic.). Deci alerg foarte rapid si am o rezistenta foarte mare. Spre exemplu, cand joc fotbal, alerg mereu la viteza maxima si nu ma extenuez, in "curse" tot de la scoala, de 1200-1400 m alerg cu viteza maxima fara probleme si mereu ajung pe primul loc. Insa problema este alta, eu nu reusesc sa pornesc bine de pe loc, desi alerg cel mai repede, niciodata nu reusesc sa iau primul loc la 50/100 m, mereu pierd multe secunde la start. Daca aveti ceva sfaturi de ce as putea face sa pornesc cu mai multa forta, pot face ceva fel de exercitii? Pot sa zic ca am multa forta in picioare si sunt dispus sa incerc foarte multe chestii. Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți ani ai și cât scoți pe 100 m?

| Nelly15 explică (pentru sierra1):

Am uitat sa precizez, la mine la scoala (adica in generala ca acum sunt boboc) nu se faceau probe de control de genul, abia prin clasa a 7-a am facut si sincer sa-ti zic am uitat. O sa testez zilele astea cu un prieten, ca pana dam aici proba mai dureaza.

| sierra1 a răspuns:

Foarte importantă e cronometrarea cursei!

| relian a răspuns:

Raspunzi mai slab,reflexele sunt mai incete,de aia cred ca plelci asa cum spui.Dar la o cursa lunga nu conteaza cand pleci, conteaza doara cand ajungi laughing ce spui tu sunt sprinturi, astea pe distanta scurta.
Ce sa faci? Sa iti imbunatatesti reflexele, desi nu stiu cum, sau daca se poate.

| Nelly15 explică (pentru relian):

Ma gandesc ca se poate, am inceput o serie de exerctiii intense sa-mi mai exersez piciorul si alergatul, dar mersi. (Cat despre aia cu cursa, stiu, insa voiam sa precizez ca,, dispun" de viteza necesara.)

| Sn4k3 a răspuns:

Pai, sprinturi.

| Nelly15 explică (pentru Sn4k3):

Cam la asta m-am gandit, dar nu prea stiu cum sa-mi fac programul, ca daca ma apuc, ma apuc intens, si asa in scurt timp o sa tot fac febra musculara si nu stiu cat de eficient e sa tot stau dupa pe tusa, dar mna, e nevoie si de asa zise sacrificii, mersi mult.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Nelly15):

E obligatoriu sa faci sprinturi daca vrei sa te imbunatatesti. Nu trebuie sa faci pana la febra musculara, dar nici deloc.

| SporeBox a răspuns:

Pur si simplu exerseaza. Iesi pe strada si alearga toata ziua pana reusesti ceva.

| Nelly15 explică (pentru SporeBox):

Da, mi-am gasit deja un mic program, mersi mult.

| SporeBox a răspuns:

Pentru putin