| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, vreau sa ma apuc mai serios de sala si, m-ar interesa un regim cat mai bun pentru asta, ce ar trebui sa mananc, in ce masura? Ma refer ceva de la care sa iau tot ce trebuie, nu vreau sa ma dau pe pastile.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "ambele".

Cand pui muschi ai o alimentatie cam de 3000 kcal pe zi, cand slabesti sub 2000 kcal pe zi.

Fa-le pe rand, daca vrei sa pui intai muschi, atunci 5 mese consistente pe zi, proteine ( carne, branza, oua, peste, alte lactate ) + carbohidrati ( orez brun, cartofi, paine integrala, paste, etc. ) la fiecare masa.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce obiectiv ai? masa musculara sau slabire?

| Sekaki a răspuns (pentru Cosmin86):

Ambele, dar ma inclin mai mult spre masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sekaki):

Nu exista "ambele".

Cand pui muschi ai o alimentatie cam de 3000 kcal pe zi, cand slabesti sub 2000 kcal pe zi.

Fa-le pe rand, daca vrei sa pui intai muschi, atunci 5 mese consistente pe zi, proteine ( carne, branza, oua, peste, alte lactate ) + carbohidrati ( orez brun, cartofi, paine integrala, paste, etc. ) la fiecare masa.

| WUB a răspuns:

Salut, practic culturism de 2 ani!

Te pot sfatui ca alimentatia ta sa respecte urmatoarele reguli :

1. Fără dulciuri, prajeli, alcool, sucuri (sau daca tii neaparat sa fie diluate cu apa ), fara paine (daca tii neaparat doar integrala )
2. Multe fructe, legume ( cu exceptia cartofului ), apa multa, carne de pui sau vita (nu de porc) la gratar de preferat.
3. Inainte de sala trebuie sa mananci ceva dulce pentru o mai mare energie ( poate fi vorba si de un ananas, tot dulce este numai ca nu ingrasa ).
4. Multe mese pe zi ( cam 6) si mananca foarte bine dimineata, mesele cele 6 sa fie mici, astfel iti micsorezi stomacul ca sa zic asa si nu o sa mai mananci asa de mult.
In rest cardio in fiecare zi + 1lergari 2-3 km, cam asta ar fi tot.
Toate cele bune!