| Jigokunokishi a întrebat:

Salutari! Am 16 ani, putin peste 1, 80 metri, cam 65 kg si cifo-scolioza. Am o leaca de grasime pe burta, piept si fesieri(am fost mai gras acum cativa ani si dupa ce am slabit am ramas cu acea piele grasa cam intinsa). Vreau sa fac exercitii acasa, dar in asa fel incat sa-mi fie de ajutor sa slabesc,sa definesc putin muschii si sa nu-mi dauneze mult la coloana. Tmi puteti recomanda niste exercitii (obisnuiam sa fac flotari,genoflexiuni,abdomene,tractiuni, fandari) care sa-mi fie de ajutor si sa-mi ziceti cate ar trebui sa fac pe zi, cate zile pe saptamana...? Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Iti recomand seturi de cardio. De asemenea e recomandat sa bei foarte multa apa si sa eviti pe cat posibil dulciurile si prajelile.

| RAY a răspuns:

Fii foarte atent te rog alimentatia e baza o dieta restrictiva de calorii da, uite fa asta
genoflexiuni la maxim intro serie nu 50 si gata nu 200, 250, 300 scrie intr-un jurnal maine mai mult, flotari 30, 40 tractiuni cate poti, mereu tot mai multe scrie tot intr-un jurnal, 5 zile pe saptamana

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la sala, acasa pierzi vremea.

Doar copii mici si firavi definesc muschii acasa.

| Jigokunokishi explică (pentru Cosmin86):

As merge, dar din cauza problemelor cu spatele nu am voie sa ridic greutati mari si as fac anumite exercitii sad...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Faci ce poti. Spre exemplu flotari la paralele ( mult mai eficiente decat flotarile clasice, unde ai picioarele sprijinite ) sau tractiuni la bara + alte exercitii care ai voie.

| TorroX a răspuns:

Reteta : Ambitie 100%, multa apa, cat mai putine prajeli, alergare seara, si ce fel de ex. vrei ACASA. Sper ca ti.am fost de ajutor. Baftawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru TorroX):

Nu mentionezi NIMIC de proteine si carbohidrati... doar cu ambitie 100 %, fara o alimentatie din care sa-ti asiguri 2 grame de proteina /kg-corp si 3-4 grame de carbohidrati faci muschi DIN PARTI.

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| TorroX a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai vrea tu, du-te de te mai spala putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TorroX):

Ce sa "vreau eu"? Fac deja sportul asta de 10 ani, inclusiv participari la competitii profesioniste.

Vezi profilul meu, COPIL PAMPALAU ce esti, peste 20.000 de raspunsuri, TOATE la culturism si nutritie ( aici si pe culturism.ro ).

COpii PAMPALAI SI FIRAVI, vor ei sa puna muschi doar cu "ambitie" si "evitat prajeli".

| TorroX a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma uimesti cu incapaitatea ta... m.ai coplesit ---LoooL

| Cosmin86 a răspuns (pentru TorroX):

Pai ar fi cazul, copil firav, poate inveti si tu ceva, macar despre nutritie.

Tu nici macar NU MENTIONEZI de cele 2 grame de proteine/kg-corp zilnic, pe care trebuie sa le ia din mancare.

Mentionezi doar "fara prajeli"...

Sfaturi de 2 bani, de la un COPIL PAMPALAU de 2 bani