| Jigokunokishi a întrebat:

Salutari! Am 17 ani, sunt baiat si fac zilnic exercitii fizice acasa, cu greutatea corpului. Pana acum faceam asa: Luni flotari(mai multe tipuri si niste exercitii pentru biceps care nu stiu cum se cheama) si abdomene la bara; marti traciuni la bara, indreptari si faceam exercitii cu un extensor sau arc sau cum ii zice; miercuri ridicari pe varfuri, geno, fandari si apoi reluam de joi tot asa. Acum vreau sa fac o zi traciuni, flotari, indreptari si urmatoarea abdomene+ picioare si apoi tot reiau asa.Inrebarile mele sunt:
Vi se pare ok organizarea mea?
In ziua cand fac traciuni ar trebui sa termin cu tractiunile(fac cate serii pot) si apoi sa ma apuc de flotari sau sa fac o serie tractiuni, apoi flotari si tot asa?
Scopul meu e sa pun putina masa musculara si sa fac miscare

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pare ok, dar trebuie sa maresti greutatea folosita.

Spre ex. eu fac tractiuni legand 30 kg de mine ( la sala au centura speciala ), tu poti folosi un rucsac cu ceva greu in el.

Pentru masa musculara MAXIM 8 repetari / serie. Poti mai multe, maresti greutatea.

p.s. : adauga si muscle-up la exercitiile tale ( + flotari intr-o mana ).

| Jigokunokishi explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai de facut o grupa de muschi trebuie sa o termini, nu e bine sa incepi sa faci flotari, dupa aia tractiuni si sa revii la flotari.Si trebuie sa mananci bine ca sa ai rezultate.

| ambicio a răspuns:

Eu cred ca diversitatea te ajuta sa ai rezultate frumoase, deci este ok organizarea ta