| miyaS a întrebat:

Salutari. Am inceput si eu un program de sala pe care mi l-a sugerat un prieten, preciez ca sunt cel mai incepator dintre incepatori si sunt slab, nu stiu sa va spun exact greutatea pe care o am, dar undeva la 50kg si 1.70 inaltime. Ideea este ca am febra musculara de ieri, ma dor mainile si abia pot sa le ridic pentru a ma scarpina pe spate sau la cap: ar trebui sa iau pauza o zi, sau doua? Astazi deja am stat pe pauza, ar trebui ca maine sa reincep chiar si cu durerile actuale, sau sa astept pana dispar? Care sunt riscurile si avantajele? Va multumesc mult pentru interes si raspunsuri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput, o luna, 3 zile pe saptamana iti e de ajuns mersul la sala,nu,nu astepta sa treaca durerile(e doar febra) sper ca ti-a recomandat o alimentatie pe masura,pentru tine acum la inceput conteaza extrem de mult alimentatia,mese copioase,regulate cu gustari intre mese pe baza de vitamine/proteine,febra va disparea, apoi va aparea senzatia mainilor, muschilor grei si umflati, va disparea si asta iar pe urma vei incepe sa te dezvolti, dar nu uita de alimentatie!