| Moon1997 a întrebat:

Salutari dragi prieteni in urma unor probleme de sanatate de la 75 kg am slabit la 69. Acum ca mi-am revenit as vrea sa incep sa imi recuperez kg sau sa pun ceva mai mult..aici vin cu intrebarea daca ma puteti ajuta va rog cu o dieta sau ce ar trebui sa mananc..si ce sport sa fac sa cresc in masa masculara nu in grasime? Mentionez ca nu am timp de sala si e si foarte departe de mine as vrea ceva de facut acasa daca se poate..multumesc anticipat va pup o zi minunata

Răspuns Câştigător
| Jigokunokishi a răspuns:

Ai putea face acasa exercitii cu greutatea corpului. Eventual sa-ti cumperi ceva gantere si altea alea pe care le gasesti pe site-urile de sport. Incepi cu flotari, abdomene, geno,- tractiuninile la bara sunt exercitii foarte bune- si incepi cu modurile mai usoare si treptat incepi sa faci si tipurile cu executie mai grea. Cat despre alimentie, trebuie sa mananci alimente bogate in proteine, vitamine, dar si carbohidrati. Pe scurt o alimentatie echilibrata. Si sa bagi multa mancare ca altfel nu se poate dezolta musculatura. Fara prea multe dulciuri, chipsuri si chestii nesanatoase care contin o gramada de calorii. E bine sa ai un program dupa care sa lucrezi si sa nu faci in fiecare zi aceeasi grupa de muschi ca in felul asta n-o sa ai parte de o dezvoltare prea frumoasa.Intr-o zi faci flotari, in alta tractiuni la bara, in alta abdomene si picioare... Trebuie sa faci exercitii care sa simti ca iti solicita musculatura si nu poti face prea multe repetari. Adica degeaba faci 150 de flotari normale dintr-un sut ca n-o sa se dezvolte masa musuclara. Trebuie sa alegi tipuri de executii care sa te solicite, sa nu poti face mai mult de vreo 15 reptetari, si faci mai multe seturi. Sper ca ti-am fost de ajutor. Nu sunt un sportiv, practic sporturi de placere, deci stiu doar cateva lucruri despre care m-am informat, nu"s vreun expert in domeniu, asa ca daca ceva e gresit ma astept sa nu fiu blamat pentru asta. Numa bine!

3 răspunsuri:
| Rimidalvv a răspuns:

Daca nu ai timp de sala iti garentez ca nu o sa ai timp sa ti un regim. iti recomand sa nu mananci lucruri prajite/fastfood si sa mananci multe legume/fructe si in general mancare neprajita, papa cartofi prajiti. ca sport iti recomand orice are deaface cu alergatul.

| AdrianBRMconsulting a răspuns:

Salut, spune si ce inaltime ai, poate 69 kg chiar e ok pentru. tine.
Ca sport iti recomand canotaj pentru. forta, tenis, baschet, fotbal, doar alergari nu, pentru a o sa te plictisesti si devii slabanog.
Regim alimentar clar, fara dulciuri, produse d epatiserie, piine, cartofi prajit. junk food.

Inscrie-te acum pe siteul Bursa Romana de Marfuri Consultanta in Afaceri www.brmconsulting.ro si vei primi gratuit un abonament pe 12 luni la buletinul bursier in valoare de 500 lei+TVA.

| Moon1997 explică (pentru AdrianBRMconsulting):

Frate am 20 ani inaltime aprox 1.80 aprox. vreau putina definire in corp niste forme.