| 44TheSinner44 a întrebat:

Salutari!
Vreau sa-mi cumpar o pereche de ghete de fotbal pentru teren sintetic, de pe net.
Marea mea enigma e: cum imi aleg marimea? Adica na, as putea sa imi iau marimea pe care o port la papuci in mod normal, dar daca ghetele pe care o sa le cumpar imi vor fi mici sau mari?

Ce sfaturi aveti?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu poti sti la sigur, cumparatul hainelor/incaltamintelor de pe net este o ghicitoare. Vezi cat costa curierul, si apeleaza la dreptul de retur, daca va fi cazul.
Verifica pe incaltamintea veche, ce marime porti in general. Ai grija si de unde este marfa, pentru ca sunt diferente intre continente. Cele din Asia sunt cu 1-2 marimi mai mici decat cele din Europa, iar cele din America am impresia ca pot fi mai mari decat cele europene, cel putin in materie de imbracaminte.

| korina99 a răspuns:

Ar fi bine sa fie cu un nr mai mare.
papucul de fotbal e in general mai strampt in partea din fata.
daca ii incerci e cel mai bine

daca ii cumperi de pe net fa conversia la marimile de pantofi ca sa iti fie buni
https://www.qtransform.com/shoes/ro/transforma/marime-incaltaminte.php

| LaMiștoq a răspuns:

Sa iti masori piciorul in cm si dupa alegi marimea dupa cm.