| JohannDeut a întrebat:

Salute, pot pierde grasime si pune masa musculara in acelasi timp? Am avut in urma cu 6 luni 112kg si am ajuns la 79kg cu o foarte mare vointa si find in deficit caloric am inaltimea de 1, 78cm. Mi-am cumparat echipament de fitnees pentru a face musculara acasa, imi poate spune si mie cineva cum pot slabi si pune masa musculara in acelasi timp, stiu ca sa pierzi grasime trebuie sa fii in deficit caloric, si ca sa cresti in masa musculara trebuie sa fii in surplus caloric, dar cand vreau sa le combin pe amandoua si nu stiu daca functioneaza. Tin sa mentionez ca vreau sa ajung la 75kg cu 2-3kg de masa musculara in 3-4 luni. Vreau sa ma lamuriti va rog...

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Se poate, dar daca ai avut asa mare vointa =felicitari, cred ca poti reusi si asta, ai nevoie de o dieta bogata in proteine 50% din ceea ce consumi, carbo 25% si restul grasimi, culturism,greutati mici multe repetiti vs greutati mari cate poti si tu, plus apa multa,fructe, legume, mult somn =doar in somn se face masa musculara, un om lipsit de somn va fi o leguma, 8, 9 pe noapte, deci poti pierde grasimi si sa cresti in masa, dar sa fi intr o balanta calorica

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu poti sa fii si in deficit caloric si in surplus in acelasi timp... deci evident ca NU.

Daca se putea sa slabesti si sa pui masa in acelasi timp, se mai chinuiau sportivii cu "perioada de masa" si "perioada de definire"?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba da poti sa fi,organismul consuma grasimi nu masa musculara daca i oferi proteine,desi se poate, daca te infometezi si esti vegetarian se ocupa de masa ta musculara, prima energie ramane carbo apoi grasimi -masa musculara, asa am evoluat ca specie, numa creierul consuma o treime din carbo mancati desi avem nevoie de carbo https://adevarul.ro/......index.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Eu am incercat si nu am reusit.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Trebuie sa afirm faptul ca in orice dieta se pierde masa musculara si grasimi este ceva normal, da dietele bogate in proteine mentin masa musculara cel mai bine, totusi organismul supus unor activitati fizice trebuie sa raspunda cumva

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Pai da, exact, se pierde o parte. Si in cazul asta, cum o maresti?

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum o refaci la loc,dupa ce slabesti faci culturism,depinde si de genetica ta, daca te uiti la culturisti atent vezi ca aia de mici copii aveau masa mai mare ca un copil normal, exista o gena care determina maximul masei musculare, daca omul ar fi depus doar masa am fi murit de mult, un gram de grasime =9 calorii cost mic, un gram de proteine 4 calorii cost mare http://anabolicgenes.com/blog/en/actn3-gene-the-strength-and-power-gene/
presupun ca se va putea inhiba gena asta, habar nu am cand, asa si chelia tot de gene, nu sa gasit tratament, apropo testosteronul mare duce la chelie in timp

| HadesSs a răspuns:

Natural nu, cu medicamentatie da happy

| alex495 a răspuns:

Va fi greu pentru tine, e clar, pui kg usor pe tine. Cel mai ok ca sa faci ce vrei tu e sa ti dieta. Asta insemnand fara dulciuri de orice fel, prajeli si sa mananci multi carbo complecsi, orez, fasole etc. Un om are nevoie de 2500 cal in medie pe zi, eu nu pot manca atata mancare healthy zilnic ( un snickers are 450 de cal de exemplu) si sa zic ca undeva sub 2000 de cal pe zi am pus pe mine 3 kg de masa musculara pura intr o luna de sala. O fi si putina grasime, dar pe abd unde se pune la mine si solduri nu se observa o diferenta in rau, chiar a inceput sa se vada six pack ul putin mai bine. Dar toate astea inseamna disciplina, poti sa nu mananci un corn cand tie foame si n ai altceva de manancat la indemana? Poti sa nu bei cola si alte prostii? S.a.m.d

| Kerre a răspuns:

Acum depinde de la caz la caz, nu suntem roboti sa functionam pe acelasi principiu, fiecare se comporta, gandeste, dezvolta diferit si nimeni nu este la fel. In mare parte pe baza unor studii este posibil sa elimini stratul adipos si sa adaugi masa musculara in acelasi timp doar in primele 6 saptamani de sala. Deci daca nu ai prea facut miscare de mult timp si ii oferi corpului un stimul destul de mare atunci el va creste si fiind intr-un anumit "stres" va elimina totodata si grasimea, asta doar cam in primele 6 saptamani de cand ai inceput sa merg serios la sala. Cum am mai spus si mai sus fiecare om e diferit si functioneaza diferit, daca ai ajuns la un anumit nivel si corpul tau s-a obisnuit atunci nu o sa mai fie posibil sa elimini grasime si sa adaugi masa musculara. Incearca totusi sa iti faci un "program", de exemplu un numar anumit de luni pentru masa musculara si dupa un anumit timp pentru definire si tot asa.

| Adi88 a răspuns:

Ideia e in felu urmator de a pune masa musculara: trebuie sa mananci mai multe calorii decat consumi si sa nu te epuizezi, tr sa faci pana in 8 repeteri cu greutati mari cand zic mari ma refer ca tr sa duci miscarea de ex la biceps pan la capat nu cu juma de masura. Daca e cu juma de masura nu e bun, nu poti si trebuie sa mai renunti la o greutate, un disc etc. Iar Dupa daca vrei sa dai din stratul de grasime jos, tr facut mult cardio fara a mai ridica greutati. Bafta

| RAY a răspuns (pentru Adi88):

Organismul ceea ce are pe plus va tranforma in grasimi nu in masa musculara, asta e valabil la carnivoare probabil, omul este ominvor, masa musculara creste pentru ca sa ne adaptam mediului nu pentru ca asa vrem noi

| cristiww a răspuns:

Cam cata grasime mai ai acum? In teorie s-ar putea face asta mai ales daca esti incepator si supraponderal. Din cate imi dau seama nu prea mai esti incepator si greutatea ti-a scazut considerabil. Nu ai scris in ce mod te-ai antrenat pana acum si daca ai pus ceva masa (macar forta). Daca vrei sa incerci pe deficit, vezi sa fie mic, ridica mult procentul de proteina (de calitate sa fie), foloseste BCAA, asigura-ti un flux continuu de aminoacizi. Eu cunosc pe cineva care a reusit asta fara sa fie incepator (facuse sport de performanta in tinerete), era omul supraponderal si a devenit direct "culturist" de la 110kg la 73kg cu 43 in brat definit. Acuma nu pot garanta daca a folosit sau nu anabolizante.