| Kikian123 a întrebat:

Saluut TPU
Fac sala de 1 luna jumate. si de 1 luna iau proteine pentru a pune masa musculara... vreau sa stiu daca alerg. sa dau jos grasimeea de pe abdomen. isi mai fac efectul proteinele?
Adica. ma gandesc. daca o sa alerg. o sa slabesc. in loc sa ma ingras. thinking
Astept parearea voastra happy

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca alergi de 2-3 ori pe saptamana, maxim 30-40 de minute, e ok.

Si normal ca proteinele isi fac efectul, tu iei oricum proteine (din mancare), suplimentele alea sunt tot mancare ( mancare concentrata ).

| Kikian123 explică (pentru Cosmin86):

Folosesc pro mass :d mi lea recomandat un prieten si a dat roade la el. dar el nu a facut cardio si a facut burtica. si eu nu vreau. vreau sa le iau si sa si alerg..ca sa formez si abodemenul. odata cu ceilalti muschii. Deci in concluzie. o sa imi dezvolt masa musculara chiar daca alerg, nu?:d

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kikian123):

Pro mass NU inseamna proteine, e un weight gainer bazat pe carbohidrati ( are 60 % carbohidrati ). are si proteine, dar putine.

Ia ceva cu mai putini carbohidrati ( spre zero ), si multe proteine ( gen 80 % proteine, nu 30 % amarate ) si nu o sa pui "burtica".

p.s. : nu mai lua pe ce recomanda "un prieten", documenteaza-te si apoi cumpara ceva.

| Hades98 a răspuns:

Fa cardio. Si aici deja faci confuzia dintre : Slabire in sensu de grasime. Si slabire in sensul ca -ti slabesc muschii.
Daca faci cardio, dai jos grasimea si te faci mai fibrat, n-are nici o legatura cu masa musculara.

In timpul antrenamentului corpul foloseste 20% din proteinele ce le ai in acel moment.
Si invata, muschii iti cresc in zilele de odihna, cardio poti face in fiecare zi.

Funda?