| anonim_4396 a întrebat:

Se dau 2 teribiliști amatori de sporturi extreme.
Unul dintre ei încearcă să practice câte puțin din fiecare sport periculos luându-și toate măsurile de siguranță.
Al doilea se avântă înainte fără măsuri de protecție și se accidentează grav.

Care e diferența de gândire dintre cei 2 teribiliști?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu sunt doi teribiliști. E doar unul. Cel care se avinta fără să gindească.
Ca primul, suntem fiecare. Fiecare riscam, (e adevărat, nu chiar ca el), atunci cînd ieșim în stradă. Dar, supraviețuim pentru că ne protejam, avem grija la circulația din jurul nostru.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am uitat sa specific: măsurile de siguranță sunt extrem de serioase la sporturile extreme, încît, daca le tii, ai șanse mai mari să faci un accident de circulație decat sa te accidentezi practicind un sport extrem. Dau doar un exemplu: am vorbit astă-vară cu patronul tirolianei de Cheile Turzii. E una serioasa, cu o diferența de nivel impresionanta. In 5 ani de cînd au deschis nu au avut absolut nici un accident. Au avut grija maxima la siguranța clienților, și asta a dat roade. Eu nu as considera din aceasta cauza că ar fi un act de teribilism sa mă dau acolo cu tiroliana. Desi, stind in virf, și doar privind în jos la capătul ei ți se poate întoarce stomacul pe dos.

| Emma30555 a răspuns:

Primul e mai conștient al doilea crede ca nu va păți nimic, nu se gândește la pericol deci e puțin mai inconștient

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Primul e mai precaut iar al doilea iubeste adrenalina din plin.

| blackann a răspuns:

Tu nu stii sigur si te-ai gandit sa intrebi aici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unul are cap ( si ) ca sa gandeasca printre altele, celalalt ( accidentatul ) DOAR CA sa nu-l ploaie in grumaz!

Diferenta ( de gandire/ logica ) se si vede de altfel cu ochiul liber!

- Dat faptul ca sunt AMANDOI - Teribilisti AMATORI! ( NU PROFESIONISTI! IN PLUS, SI AICI SE POT PRODUCE ACCIDENTE MAJORE!

IN SITUATII -LIMITA, ACCTIONEZI IN SITUATII- LIMITA!
Dar tu AICI ai descris o situatie ( destul ) de Controlata ( banala chiar ), unde se pot lua Masuri de protectie, daca se doreste!

Stii ce se zice - Unde nu-i Cap, vai de picioare!