| Bisbiavatar12 a întrebat:

Se poate sa slabesti fara sa pierzi masa musculara? Daca da, cum?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu se poate,orice ai face vei scadea si in masa musulara, asta o stie orice sportiv sau student la medicina, o dieta bogata in proteine nu va duce la o scadere ca o diete bogata in carbo dar de dat tot vei da, e ceva normal, nu e tragedie ca vei pune la loc apoi

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru RAY):

Profesoru de biologie mi-a zis ca pierzi masa musculara doar cand nu mai ai grăsime deloc si are dreptate si eu cand slabisem pierdusem grasime doar

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Profesorul de biologie sa vada de un nutritionist

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru RAY):

Scrie si in carte, eu am slabit acu 3 ani 10 kg nu am pierdut masa musculara nici forta decat grasime de la brat, si le-am slabit foarte repede nesanatos, si nici nu m-am ingrasat la loc cum zic anumiti nutritionisti fara experienta ca e yoyo ca iei in greutate la loc, Ca sa stii ca multi nutritionisti fara experienta zic ca exista metabolism rapid sau lent, nu exista asa ceva e vorba doar de activitate fizica de aia unu de pe santier mananca de rupe si e cadavru fata de unu de lucreaza la birou, exista hipotiroidism sau hipertiroidism dar foarte rare!

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Ce scrie in carte? Organismul consuma astfel, prima oara carbo, cat timp este insulina mare organismul va depune ca tesut adios totul, consumi carbo cu grasimi asta va consuma carbo iar grasimile le va depune, consumi carbo cu proteine iar organismul se va folosi de carbo in proportie de 80% iar proteine 50%,deficitul caloric va arde calorile in functie de dieta,pe high carb organismul va arde carbo apoi grasimi si proteine,pe high fat va consuma grasimi, proteine mai mult, pe high protein va consuma mai multe proteine, grasimi, desi pe dieta high protein ne pastram masa musculara mult mai mult ca pe high fat sau high carb

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru RAY):

La mine alimentatia e baza pe multa paine, orez cereale si friptura, oricum masa musculara nu am pierdut deloc si nu eram obez cand am slabit, cunosc persoana de 60 kg 1.70 care a slabit la 50 intr-o perioada o luna jumate si nu a pierdut nimic forta i-a ramas la fel si manca putin sub 1000 calorii pe zi, Muschii ii pierzi cand nu mai ai grasime, daca avea sub 7% grasime mai ziceam! Eu am avut high carb clar si nu am pierdut nimic nici din forta nici din masa musculara si alalaltu la fel ca a slabit din junk food, Si nici nu te ingrasi din nou daca mananci putine calorii timp de 2 3 luni! nu incetineste metabolismu a fost un experiment minessota, metabolismul incetineste cu varsta cand pierzi masa musculara nu prin starvare gen 500 calorii pe zi, incetineste ca pierzi in greutate dar nu cu mult! 100 calorii 200 acl maxim dupa ce faci iar greutate mare se face la loc

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Tu confunzi forta cu masa

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru RAY):

Nu am pierdut nici masa musculara decat grasime, si nu nu incetineste metabolismul daca mananci 500 calorii incetineste ca pierzi din kg ca slabeste e logic si nu incetineste cu mult cum zic multi habarnisti!

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru RAY):

Facusem 83 kg acu de carantina am slabit la 75 prin 500 calorii pe zi deci starvare si pana in carantina aveam 75 si aveam 39 in brate si ghici ce chiar daca am consumat 500 calorii si am slabit la 75 inapoi tot 39 am laughing si nu am slabit prin dieta cu proteine, am slabit prin cereale cu lapte 50 g, un polonic de ciorba la pranz cu 1 felie de paine, si seara 50 g friptura care are 15 20 proteina!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ridici proteina la minim 2g/kg. Scazi din carbohidrati si grasimi (dar principal, din carbo).

| Laura927 a răspuns:

Du-te pe campie si alearga asa pierzi din grasime si mentii masa musculara

| porcarumadalina a răspuns:

Cit mai mult sport.

| Maioneza9 a răspuns:

Da se poate. Se numeste cutting ( si bulking e cand pui masa musculara). Trebuie sa mananci intr-un deficit mic de calorii (sa zicem ca daca tu ai nevoie de 2000 de calorii pe zi ca sa te menti, mananci 1700, daca mananci mai putin de atat s-ar putea sa pierzi si masa). Al doilea pas e sa faci sport. Datorita deficitului energic, vei fii mai slabit. Daca te duci la sala poti sa mai reduci din greutati, dar repetarile si seturile sa ramana la fel. Daca faci sport in timpul perioadei de slabit, corpul tau ``va vedea ca are nevoie de muschi`` si se va axa mai mult pe folosirea energiei stocate deja in corp.