| dragosvalentin69 a întrebat:

Se pot face muschi doar cu greutatea corpului? Am facut pana acum flotari, tractiuni, abdomene si am facut ceva, dar nu stiu cat o sa mai cresc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Poti incepe sala, dar sa-ti faca instructorul de acolo un program pentru tine, in functie de inaltime, varsta, etc., ma rog, se pricepe el.

Pentru muschi trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari, iar sa legi greutati de corpul tau e cam greu la multe exercitii + ca NU lucrezi toate grupele ( spre ex. zona lombara, care e cea mai importanta cred ca nu o ai dezvoltata deloc ) + nu poti lucra muschii din mai multe unghiuri, etc., la sala ai foarte multe avantaje.

8 răspunsuri:
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Daca tu consideri ca esti destul de inalt mergi la sala, dar daca nu continua sa faci exercitii cu greutatea corpului tau.

| Marius998 a răspuns:

Se fac, dar greu astea sunt mai mult pentru modelarea corpului muschi se fac cu ceva altere sau cu masinari speciale...

Funda?

| dragosvalentin69 explică:

Am 16 ani, 1.73...

| dragosvalentin69 explică (pentru Cosmin86):

Nu prea vreau sa sa incep sala, chiar vreau sa mai cresc macar pana la 1.80-1.85.

Am un program de 3 zile/saptamana si mi se pare ca am prea mult timp de odihna, adica ma refac repede.
Uite programul meu:

LUNI: piept+triceps:
Flotari intre scaune: 10X9
Flotari la banca: 10X10
Flotari cu mainile apropiate(diamant): 2X6
Flotari cu picioarele pe pat: 2X8

MIERCURI: abdomen+picioare:
Crunch: 5X15
Crunch inversat: 3X15
Ridicari de picioare stand asezat pe bara: 4X10
Genoflexiuni: 7X12
Ridicati de varfuri: 5X12

VINERI: biceps+spate:
Tractiuni cu priza ingusta, pronatie: 4X5
Tractiuni cu priza lagra, pronatie: 4X4
Tractiuni cu priza ingusta, normale:4x5
Tractiuni la ceafa, pronatie: 3X4

Dupa programul acesta ma refac repede. Ma gandeam sa il impart in 2 zile, si sa il fac de 3 ori/2 saptamani: luni, marti - sambata, duminica - miercuri, joi.( poate asa e prea incarcat).

@Mai am o problema importanta, alimentatia. Nu prea pot prinde 4-5 mese pe zi. Eu abia prind a 3a masa, si nici pe aia des. Cam trec peste micul dejun, ma scol de la 11-12, si pe la 1 iau prima masa.
@Mananc multe dulciuri, nu beau/fumez, dar mananc dulciuri zilnic, uneori chiar in locul mancarii. Ce vitamine sa iau pentru pofta de mancare sau ceva, nu stiu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Ce inaltime, greutate si varsta ai?

Daca faci sala si eviti exercitiile care iti pun presiune pe coloana, evident ca o sa cresti. Eu spre exemplu nu le-am evitat si tot am crescut, aveam sub 1.70 cand m-am apucat de sala si acum am 1.82, deci nu are treaba.

Mai lasa dulciurile ca nu te ajuta cu nimic la muschi happy

Sari peste micul dejun? Stii ce inseamna asta? A trecut o perioada mare in care nu ai fost hranit => nu ai aproape deloc aminoazici ( caramizile proteinelor ) in sange => corpul va folosi masa musculara pentru energie => progrese mai lente.

Deci neaparat mic dejun, cu proteine si carbohidrati, o masa cu carbohidrati complecs si proteine ( raport 2-1 ) inainte de antrenament cu 1-2 ore si o masa bogata in proteine dupa, la 30 maxim 60 de min. Seara ceva cu absorbtie lenta, gen caseina, branza degresata, la care mai poti adauga un piept de curcan sau un peste.

Acum depinde si de varsta, daca esti tanar si mananci ce fac ai tai prin casa e cam greu sa mananci ce trebuie, in cazul asta incearca sa consumi cat mai multe proteine ( carne, branza, oua ) si carbohidrati ( orez, cartofi, quinoa, brocoli, paste ) dar evita prajelile ( altfel odata cu muschi faci si BURTA si nu stiu daca vrei asta happy )

Flotari intre scaune: 10X9
Flotari la banca: 10X10

Deci 20 de serii pentru piept? Si ce progrese ai cu atat de multe serii? Mai bine pui o greutate ( un rucsac cu ceva greu in el in spate ) si faci mai putine. Stii ca serie de maxim 10 repetari inseamna sa NU POTI sa faci mai multe, nu? Nu sa poti sa faci 100 si te opresti tu dupa 10 happy

| dragosvalentin69 explică (pentru Cosmin86):

Am 16 ani si o luna, inaltime: 1.73, greutate, nu stiu happy

Nu pot sa las dulciurile. big grin Sunt cam pretentios la mancare, nu mananc orice face mama acasa, oricum consum carne, branza, oua, cartofi, orez mereu.

O sa incerc sa iau micul dejun cand ma scol ( daca vin pe la 3 noaptea acasa, si ma culc la 6 dimineata - de ex aseara - cum pot sa mai mananc eu la 7-8? Prima masa a mea e pe la ora 13.

@Am mai pus o intrebare pe TPU: Daca fac flotari cu un rucsac in spate, imi afecteaza coloana, sau altceva? Am facut odata flotari/tractiuni cu un rucsac de 14 kg ( de nisip), dupa am renuntat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Poti sa pui rucscul pe piept si atunci nu mai are treaba cu coloana deloc.

Ma rog, prin micul dejun se intelege prima masa, la 7-8 inainte sa te culci clar nu mai mananci laughing, in cazul tau ora 13 = micul dejun laughing

La 16 ani vii zilnic la 3 noaptea acasa? Pai la 18-19 ce mai faci, nu mai dai deloc pe acasa laughing

| dragosvalentin69 explică (pentru Cosmin86):

Am incerat faza cu rucsacul pe piept, si nici nu il simt + ca nu pot face flotari normale cu el, doar pe scaune, daca il puneam la spate era altceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosvalentin69):

Poti incepe sala, dar sa-ti faca instructorul de acolo un program pentru tine, in functie de inaltime, varsta, etc., ma rog, se pricepe el.

Pentru muschi trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari, iar sa legi greutati de corpul tau e cam greu la multe exercitii + ca NU lucrezi toate grupele ( spre ex. zona lombara, care e cea mai importanta cred ca nu o ai dezvoltata deloc ) + nu poti lucra muschii din mai multe unghiuri, etc., la sala ai foarte multe avantaje.