| FeelingsDoctor a întrebat:

Sexul afecteaza cresterea in masa musculara cand faci sala? Adica stiu ca prin ejaculare, elimini unele proteine etc, plus ca mai este si efortul fizic. Pot afecta acestea dezvoltarea masei musculare? De cate ori este indicat sa faci sex pe saptamana, avand in vedere faptul ca faci si sala, si cand, inainte sau dupa antrenament?

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Efortul fizic da, dar poti s-o lasi pe ea sa faca toata treaba.
Dar sexul n-are nici un efect asupra cresterii musculare, faza cu pierderea de proteine eu n-o cred fiindca sperma e slaba caloric (deci cate proteine ar putea avea). De asemenea am citit ca sexul chiar creste nivelul de testosteron din corp ceea ce ar fi benefic anabolismului, dar nici faza asta nu-mi prezinta incredere.
Pana la urma zic ca n-are nici o treaba, nu-i nici alba, nici neagra

Răspuns utilizator avertizat
| suntZeu a răspuns:

Nu are treaba, eu fac sala de 6 luni si am crescut in masa considerabil, am prieteni care fac de 5 ani si crezi ca-s virgini? Doar ca iti recomand s-o faci dupa antrenament ca e ca si un fel de cardio laughing daca faci inainte o sa tragi mai slab...bafta

| Yhugato a răspuns:

Nu,nu afecteaza deloc, ba din contra, s-ar putea sa creasca productia de testosteron, adica de muschi!

| MassEffect a răspuns:

Nu afecteaza cresterea masei musculare, dar nu prea exagera de 2 ori pe saptamana ajunje.

| bigmaster a răspuns:

Da asa e suntZeu.