| Anasta11200 a întrebat:

Sfaturi la săritură în lungime cu elan?

1 răspuns:
| totredus a răspuns:

Îmbunătățește-ți tehnica: Pentru a sări cât mai departe posibil, trebuie să ai o tehnică corectă. Cauta un antrenor sau cauta pe google și analizează-ți tehnica și încearca sa o îmbunătățești.

Crește-ți forța și viteza: Un antrenament adecvat pentru creșterea forței și vitezei te poate ajuta să îți îmbunătățești performanța în săritura în lungime cu elan. Antrenamentul cu greutăți, sprinturile și exercițiile pliomterice pot ajuta la îmbunătățirea acestor abilități.

Îmbunătățește-ți flexibilitatea: O flexibilitate bună îți permite să-ți îmbunătățești amplitudinea și să atingi o poziție mai bună în aer. Fa exerciții de stretching și yoga pentru a-ți îmbunătăți flexibilitatea.

Fii constant și disciplinat: Ca orice alt sport, pentru a-ti crește nivelul, trebuie să fii constant și disciplinat în antrenamente. Antrenează-te regulat și nu te descuraja.