| FanMedical a întrebat:

Sportivii campioni de la cluburile de arte marțiale sunt luptători mai buni decât mascații de la forțele speciale?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

In general sportivii sunt antrenati sa lupte dupa reguli, oricare ar fi ele, potrivite stilului de lupta sau competitiei la care participa. Astfel se creaza niste reflexe de a nu folosi lovituri si procedee "interzise". Un soldat, de exemplu, este antrenat sa ucida prin orice mijloc, folosind orice tehnica si orice are la indemana, si aici vorbim de scos ochii, musat de oriunde, etc, am dat doar cateva exemple. De aceea e foarte posibil ca intr-o lupta "pe viata si pe moarte" soldatul sa invinga de cele mai multe ori. In plus, foarte important, soldatul este instruit SA UCIDA, pe cand sportivul nu, si asta e inca un atu in favoarea lui intr-o astfel de lupta.