| sabin89 a întrebat:

Sportul minții. Vreo idee ceva la problema asta?
https://ibb.co/h7Vv1C1

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Adica daca nu face regina, are decat 2 mutari cu regele, tinand cont ca regina ta e pe d5 iar el pe c8, poate sa se mute decat pe c7 sau b8 (pe d nu poate sa mute si nici pe b7 din cauza reginei.
Cea mai buna mutare a ta ar fi sa-ti muti regele si sa il duci pe b5 ca sa avansezi si sa-l scoti din posibilul sah, dupa ce ai facut asta, singurele sale mutari cu regele sunt la fel (c7/b8 depinde unde a mutat) si c8, daca se muta pe orice in afara de b8 pierde pionul si peste inca cateva miscari isi ia sah, daca se muta pe b8, iti muti regele pe b6 iar el daca face regina, te duci cu regina ta pe d8 si ia sah mat, sau daca nu, mai are o singura mutare cu regele adica pe c8, iar in acel moment te duci pe a8 cu regina si ala o sa fie in sah, cand iese, poti sa-i iei pionul si iar o sa fie in sah, fuge si te apropii usor cu regele tau de el apoi cu regina si ii dai mat.

15 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Negrul la mutare, câștigă (ăsta e enunțul)

| Lioana a răspuns:

Cine e la mutare? N-ai specificat.

| sabin89 explică (pentru Lioana):

Negrul. Am scris mai sus.

| Lioana a răspuns:

Negrul castiga. Asta e clar. Dar orice ar muta nu poate da mat dintr-o singura mutare. Doar din mai multe.

| sabin89 explică (pentru Lioana):

Nu este pusă nicio condiție pentru numărul de mutări. Pot fi oricâte.

| Lioana a răspuns (pentru sabin89):

In cazul asta pot fi mai multe variante in functie de ce muta albul.
Si apoi faptul ca tabla nu e numerotata e derutant. Nu stiu daca pionul alb e pe linia de start sau pe penultima linie, pe cale sa se transforme in regina. In a doua varianta trebuie tinut regele alb in sah pana la capturarea pionului.

| sabin89 explică (pentru Lioana):

Bune observații. Da, era bine dacă tabla era numerotată. Pionul alb e pe cale să transforme (e pe linia a șaptea). Observația "depinde ce mutări face albul" nu e necesară, pentru că se subînțelege că el va căuta mutări care să-l împiedice pe negru să câștige.

| raMLesS a răspuns:

Nu e specificat daca albu face regina sau nu, plus ca nu e numerotata tabla... in orice caz, daca albul face regina, cel mai probabil o sa fie egalitate, fiecare avand decat 2 piese, daca nu, o sa fie nevoie de foarte foarte multe mutari ca sa castige unul dintre ei, aici tine si de pozitia strategica pe tabla... ce poate negrul sa faca in aceasta situatie e sa previna ca albul sa faca regina, sa indeparteze regele si sa ia piesa(cu toate ca e aproape imposibil pentru ca trebuie tinut numai in sah-uri regele si nu prea ai cum sa faci o furca, daca bagi regele in sah, ala iese iar daca nu il bagi iar in sah, face regina si apoi regele tau e in sah si e nasol).
In schimb daca albul trebuie sa coboare pana in partea opusa a hartii ca sa faca regina, negrul castiga foarte usor.

| sabin89 explică (pentru raMLesS):

Îmi place analiza ta. Deduc însă că nu ai citit comentariile de mai sus. Îi spusesem lui Liona că pionul alb este pe linia a șaptea, având deci posibilitatea să transforme la mutarea următoare. Trebuia să numerotez tabla, asta e adevărat. Problemele de șah au un enunț foarte concis. De exemplu: "Albul la mutare, mat în două mutări" sau, cum e asta de față "Negrul la mutare, câștigă". Nu se mai dau alte detalii. Se subînțelege că cel care câștigă va reuși asta contra oricărei apărări a adversarului. În cazul de față, indiferent în ce va transforma albul pionul său (regină, tură sau altceva), negrul câștigă. Și nu după foarte multe mutări.

| raMLesS a răspuns (pentru sabin89):

Regina b3, rege c8, regina d5, ala face regina pentru ca altfel regele mai are decat 2 mutari, ii iei regina si de aici e simplu, daca muta regele, muti si tu regele tau pe b5, el tot 2 mutari o sa aiba cu regele, apoi muti regina f7, in cele din urma ori il pui in sah si ii iei piesa asta avand 3 mutari, ori iti muti regele pe b6, asta neputand face regina pentru ca ia sah mat de la c7, singura modalitate e sa faca cal si sa te puna pe tine in sah, apoi mutarea ta cu regele e c6, a lui cu calul cea mai buna e c7 ca e langa rege, iei cu regina calul, asta trece a8, iar tu ii dai sah cu regina b7 protejata de rege.
Cum ti se pare?

| sabin89 explică (pentru raMLesS):

"daca muta regele, muti si tu regele tau pe b5, el tot doua muari o sa aiba cu regele" Care ar fi cele două mutări pe care le are cu regele?

| sabin89 explică (pentru raMLesS):

Are și sportul ăsta al minții farmecul lui happy

| raMLesS a răspuns (pentru sabin89):

Adica daca nu face regina, are decat 2 mutari cu regele, tinand cont ca regina ta e pe d5 iar el pe c8, poate sa se mute decat pe c7 sau b8 (pe d nu poate sa mute si nici pe b7 din cauza reginei.
Cea mai buna mutare a ta ar fi sa-ti muti regele si sa il duci pe b5 ca sa avansezi si sa-l scoti din posibilul sah, dupa ce ai facut asta, singurele sale mutari cu regele sunt la fel (c7/b8 depinde unde a mutat) si c8, daca se muta pe orice in afara de b8 pierde pionul si peste inca cateva miscari isi ia sah, daca se muta pe b8, iti muti regele pe b6 iar el daca face regina, te duci cu regina ta pe d8 si ia sah mat, sau daca nu, mai are o singura mutare cu regele adica pe c8, iar in acel moment te duci pe a8 cu regina si ala o sa fie in sah, cand iese, poti sa-i iei pionul si iar o sa fie in sah, fuge si te apropii usor cu regele tau de el apoi cu regina si ii dai mat.

| LordCristobal a răspuns:

Nu prea are sanse albul in partida asta. Poate doar daca face niste mișcări ca sa stea cat mai lipit de pionul care are posibilitatea sa devina regina.
Dar probabilitatea de castig pentr alb ar fi de unu la suta, negrul cu regina are mobilitate mare pe toate planurile.

| sabin89 explică (pentru LordCristobal):

Am scris mai sus că negrul câștigă. Negrul e la mutare și câștigă (nu albul).

| carevaescu a răspuns:

E trivial de usoara situatia pentru negru...