| Nicugl a întrebat:

spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac sa nu mai obosesc, joc fotbal in liga a IV-a de curand si de la un timp obosesc foarte mult la antrenamente sau meciuri, am 17 ani 1.69 si 54 kg,si dupa un efort mai mare incep durerile(sub coasta in partea stanga) nu mai joc la fel ca inainte obosesc repede nu ma pot concentra unele faze le fac chiar excelente,dar cand am obosit nu mai stiu ce e cu mine,stiu cum sa ma demarc,joc mijlocas stanga, si ca mijlocas este un efort destul de mare dar incep sa nu mai fac fata si vreau sa joc, chiar imi place foarte mult fotbalul de la 8 ani il practic si nu vreau sa las totul balta.

5 răspunsuri:
| AlinaGhe18 a răspuns:

Eu iti recomand sa consumi energizante gen Redbull sau Burn.Fratele meu este si el sportiv si consuma regulat energizante iar asta se cunoate in performantele lui

| Nicugl explică (pentru AlinaGhe18):

Energizantul nu ajuta la nimic, te ajuta pe de o parte si te distruge pe de alta parte, am incercat si cu pastile, puteam sa alerg dar dupa meci vomitam

| Tyby148 a răspuns:

Ca sa ai rezistenta trebuie fizic pentru un fizic bun iti recomand sa urmatorul program
Dimineata: Un ceai, paine unt si gem
Pranz: Incearca o supa...
Cina: Ceai.Paine cu unt si gem.
Si cand alergi incearca sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura... conteaza foarte mult! Bafta. Funda?

| Nicugl explică (pentru Tyby148):

Ceai,paine cu unt si gem ajuta la ceva? Nu ma prea incred in atat

| Robert030 a răspuns:

Salut! Scuze daca raspund tarziu dar ar trebui sa alergi mai mult. Ia-ti o portie buna de carbohidrati (paine neagra, diferite tipuri de cereale/ovaz, nuci) iar dupa aprox. 1.5 ore fa jogging. Incepe cu mers, apoi, jogging, apoi daca vrei poti sa si alergi dar tu vrei rezistenta deci incearca sa faci cat mai mult jogging. O sa se merite.