| NVRE a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste mountain bike-uri bune dar mai ieftine(pena in 1000 lei ).(de preferat suspensie dubla pe fata si frana pe disc) (cam ca MTB Ghost DH7).

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Nu mai visa degeaba. Numai o furca buna depaseste 2000 lei. Tu vrei un full suspension cu 1000 lei si sa mai si mearga?
Deci un full suspension decent incepe de la 3000 lei. Daca nu ai bani si nu iti trebuie full suspension, cauta una decenta cu suspensie doar pe furca si asta decenta, pentru ca full suspension-ul ete mai greu cu cel putin 1, 5-2 kg si suspensia spate proasta e greu de reparat, scartaie in draci, pierzi puterea din pedalat si mergi ca valurile Dunarii daca nu o poti bloca.
Uita-te la piese performante cat costa si apoi gandeste-te cat ar costa o bicla decenta. La mine furca a fost 2.400 lei, Magura pe aer cu reglaje, pedalierul 1.200 lei XTR, schimbatorul spate 800 lei...
Deci mai citeste, uita-te la preturi, lmiteaza-te la o bicla cu suspensie doar pe furca si cauta una cat mai bine dotata si usoara. In timp poti schimba orice piesa pe ea, dar cadrul trebuie sa fie usor, altfel nu rezolvi nimic. ca viteze 3 foi x 9 pinioane, nu cauta altceva nici mai prost, nici mai bun.