| Copacinschi_Mihaela_1998 a întrebat:

Spuneti-mi va rog regulile la basket

6 răspunsuri:
| rap4us a răspuns:

Salut. Deci eu fac baschet de performanta si stiu toate regulile.
1. Pasi: Nu ai voie sa alergi cu mingea in mana fara sa o driblezi (adica sa o bati)
2. Dublu dribling:Odata ce ai primit pasa, ai voie sa driblezi. Dar apoi daca opresti driblingul (iei mingea in doua maini) esti obligat sa arunci sau sa dai pasa.
3. Picior:Se bate picior atunci cand cineva loveste mingea cu piciorul (nu conteaza daca a facut-o cu intentie sau involuntar)
4. Teren: odata ce intri in terenul advers nu mai ai voie sa dai pase in terenul tau sau sa te intorci acolo.
5. Condusa: Nu ai voie sa faci driblinguri inalte (sa sara mingea mai sus de piept sau sa sara peste adversar)

Acum mai este faultul. Nu ai voie sa iei jucatorul in brate, sa il tragi de maini, maieu, sa il impingi, etc (nu este considerat sport de contact). Daca il faultezi in timp ce arunca si rateaza, are doua aruncari. Daca e cos se numara si cosul si se mai da o aruncare bonus.
ORICE fault care nu se intampla in timp ce adversarul arunca se bate de la liniea de out.

Mai exista si alte reguli dar acestea se respecta doar la meciurile organizate (campionate). Acestea sunt:
1.24 de secunde: Daca trec 24 de secunde de cand esti in atac si nu arunci la cos (mingea trebuie sa atinga inelul sau panoul) adversarii primesc mingea.
2. 5 secunde: nu ai voie sa stai in careul mic mai mult de 5 secunde (aici uneori arbitrii ii lasa si 6-7 secunde, mai pierd notiunea timpului)
3. 8 secunde: nu ai voie sa driblezi in terenul tau mai mult de 8 secunde.

Daca un jucator face 5 faulturi sau 6 greseli personale (pasi, dublu dribling, teren, 8 secunde, etc) este eliminat pentru restul jocului.
ORICE greseala personala este pedepsita cu posesia adversarului, care va bate de la linia de aut.
Daca un jucator face un fault antisportiv (da cu pumnul in altul sau il impinge, etc) este eliminat din prima si echipa adversa alege un jucator care sa bata o aruncare tehnica.

Orice abatere de genul, dai cu pumnul in minge, injuri, tipi la arbitru, etc. se pedepseste cu una sau mai multe aruncari tehnice (decide arbitrul cate)

| Ghost99 a răspuns:

Uite aici cel mai detaliat regulament http://www.frbaschet.ro/......_2012.pdf. Succes :)

| Medenet_Daniel_1969 a răspuns:

Reguli:
cand iesiti in meci trebuie sa faci dribling la fiecare pas
sa incerci sa i ei mingea adversarului
si pozitia de aruncat la cos

si eu am facut basket dar nu prea stiu sa expilic uite un link poate te va ajuta:baschet.pasiunea.eu/regulile-de-joc-ale-baschetului_articol_2188.html

| Medenet_Daniel_1969 a răspuns:

Baschet.pasiunea.eu/regulile-de-joc-ale-baschetului_articol_2188.html