| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva ceva suplimente, gainere pentru luarea in greutate rapid?
Nu ma intereseaza sa fie neaparat masa musculara.
Am 173 cm inaltime si 60kg.
Fac sport, mananc mult dar nimic.
Rog bagatorii in seama sa se abtina.
Vrea raspunsuri concrete care sa dea rezultate...nu am chef de mistouri.
Multumesc.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Seriouss mass.

Ce inseamna la tine mananc mult? Incearca 30 de zile sa mananci 8 pizza pe zi + 4 piepti de pui + 11 farfurii de orez + 10 farfurii de cartofi prajiti. Si imi spui dupa 30 de zile cat ai luat in greutate.

| Fendt1050v a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai sa fim seriosi...
Ce zici tu acolo e de SF-uri...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fendt1050v):

Nu chiar, Arnold manca 3-4 kg de carne pe zi, baga cam 1000$ in mancare lunar.

Eu personal mananc 3-4 fripturi pe zi (+ oua, cartofi, orez, legume, peste) si toate astea intr-o zi. Eu bag cam 1500 de lei pe luna in mancare.

"recordul meu de la cheat day este de 26 de mici + 10 farfurii de cartofi intr-o zi.

Uite ce-a mancat "the rock": 12 clatite, 21 de prajituri si 4 pizza extra-mari:
https://fitnessvolt.com/......n-benefit/

Majoritatea care vorbiti ca "mancati mult" habar nu aveti ce inseamna asta.

Mai uite cum mananca un sportiv:
https://www.youtube.com/watch?v=PBfDWstg3Hc&t=241s

Incepe cu o omleta imensa, apoi piept de pui cu orez, apoi alt piept de pui cu orez si legume, apoi 2 fripturi + scoici + paste, apoi alt piept de pui cu orez, apoi peste cu orez si legume. Asa arata o zi obisnuita.

| Fendt1050v a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, in comparatie cu ce zici tu eu chiar ca nu mananc mai deloc.
Dar totusi...revin la intrebarea de baza...
Nu exista suplimente ceva care sa ma ajute sa iau in greutate rapid... ceva care sa tina locul mancarii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fendt1050v):

Ti-am zis in primul raspuns, prima linie:

în 4 Aprilie | Cosmin86 a răspuns:
Seriouss mass.

Ia citeste pe net despre Seriouss mass. Zi-mi apoi ce parere ai.

| Fendt1050v a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok...vad ca se invarte pe la 1250calorii...
Oare nu e mai bun asta?
https://proteinhouse.ro/......lorie-6-kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru Fendt1050v):

Da click pe "mod de administrare" si uita-te putin in jos, ca scrie acolo compozitia nutritiva. Tu vezi ca are 85 de grame de zahar pe portie? Asta e aproape zahar pur.

Seriouss mass are 1gram de zahar/portie, asta are 85. Si costa si 199 de lei. Nu e mai ieftin sa cumperi zahar din carrefour/core/mega image? laughing)

| AnastasiaK a răspuns:

Nu exista să mănânci mult și să nu iei în greutate. Doar ți se pare că mănânci mult. Încearcă să-ți calculezi caloriile și să vezi care e realitatea. Cât despre gainere, toate au aceleași scop: să ai un aport mai mare de calorii (și macronutrienți implicit, mostly carbo) fără să fii nevoit să mănânci mult. Deci orice înseamnă gainer funcționează pentru scopul tău. Recomandat dacă iei, ar fi să alegi unul care nu e peste jumătate zahăr. Lăsând deoparte faptul că nu e cel mai sănătos, ar fi și păcat să arunci banii când zahărul e atât de ieftin.

| Fendt1050v a răspuns (pentru AnastasiaK):

Multumesc mult...
Ai vreo recomandare ceva ca sa nu ma apuc sa arunc cu banii aiurea.
Multumesc mult.
Stima.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Fendt1050v):

Ce a zis Cosmin86. Prima parte a răspunsului lui adică laughing Produsele de la ON sunt foarte bune in general, nu doar gainerul.