| PBFANMichaelScofield a întrebat:

Stie cineva o dieta pentru cresterea muschilor?
Mentionez faptul ca muschii nu imi mai cresc si nu folosesc energizante si protein gainere.
Stiu ca dieta conteaza foarte mult(vreo 60%) si restul depinde de exercitii si odihna

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PatruCalin a răspuns:

Contează și ce fel de corp ai.
Daca ești o persoană slabă, poți să încerci un surplus caloric cu o dietă care să aibă multe proteine și carbohidrați și nu foarte multe grăsimi
De ex: carne(mai ales pieptul de pui) broccoli, dovlecel, orez, ovăz și alte preparate pe bază de semințe
Ideea e că dacă ești slab poți să mănânci cam orice atâta timp cât are conținut mare de carbohidrați și proteine; zaharul ar trebui evitat și trebuie să treci pe un surplus caloric ca sa pui masă (sa mănânci mult)
După ce te apropii de o anumită greutate dorită poți să schimbi din nou dieta pentru a defini masa musculară
Dar toate astea durează
Îți trebuie răbdare