| IoanaIonuca a întrebat:

Stiti ceva exercitii sau ceva trucuri sa scap de "colacei"? Arata foarte urat peste blugi si la haine stramte. Incerc sa mananc cat mai ok, desi zilele astea am mancat prea mult laughing Sport fac doar seara cateva exercitii.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ca să te menții în formă ai nevoie de:
1) un stil de viață sănătos, ce ține de alimentație.
°mănâncă sănătos: fructe, legume, cereale
°consumă multe lichide, chiar dacă nu simți nevoia de sete.
°evită produsele fast-food, chipsurile, băuturile acidulate şi cele care conțin zahăr. Poți înlocui zahărul cu mierea.
2) un stil de viață sănătos, ce ține de mişcare:
°fă un sport cel puțin 3 zile pe săptămână(înot, volei, handbal-cele mai bune)
°poți practica balet sau dans sportiv
°evită statul degeaba, mai bine pune-ți căştile în urechi şi începe să dansezi.
°Sala nu strică, nici gimnastica, fitness. Poate iei cursuri de bellydance happy

Ca exerciții sunt bune:
°genuflexiunile(pune accent pe şolduri, fund, coapse)
°tracțiunile(fund, coapse, şolduri, abdomen, mâini)
°săriturile(antrenează fiecare muşchi)

Sper că te-am ajutat. De aceste lucruri țin eu cont, îți spun că dau roade, nu doar că vei avea o siluetă de fotomodel, dar te va menține sănătoasă.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gresala mare: sportul de seara...
Mai mult ca sigur, dupa sport iei si cina, dupa care stai la televizor /calculator si pe urma te culci.
Rezultatul: cu sportul ti se compacteaza continutul stomacului, ce ai mancat in cursul zilei, facand loc unui nou rand de mancare (la cina). Cu burta plina te culci si dormi aproape nemiscat pana dimineata, lasand loc organismului sa absoarbe tot ce e mai usor, in primul rand din dulciuri, fainoase, cartofi etc., care se si depun in organism.

Daca schimbi putin orarul, poti ajuta mult. Dimineata fa sport, bea cel putin 1-1, 5 litrii apa (plata), dupa care poti manca. E bine sa mananci prima data un ou fiert + un mar, tine de foame un jumat de zi, chiar daca nu mananci de pranz. Seara mananci inainte de ora 7 (19), dupa care bei doar lichide.

| RAY a răspuns:

Du-te la sala si baga cardio, doar restrictia calorica slabeste, manca mai multa carne tine de foame, pastrezi masa musculara, renunta la zahar si grasimi

| DrGoogle a răspuns:

In primul rand ar trebui sa scoti din alimentatie tot ce inseamna, junk food(fast-food,chipsuri, sucuri, dulciuri, etc), apoi sa elimini tot ce are zahar poti inlocui cu fructe dar nu mai mult de 3-4 fructe pe zi.
Te hidratezi minim 2 l de apa pe zi, mananci 3 mese pe zi si sa nu uitam miscarea, acum e cald iti pui castile in ureche iesi la alergat daca nu e genu care merge la sala happy

| Daria0123456789 a răspuns:

Primul truc e sa nu mai mananci 'prea mult'. La asta se adauga urmatoarele:
- fara excese de orice fel (incluzand desigur aici sarea, grasimile si dulciurile)
- fructe, legume si apa
- apa suficienta
- somn bun
- miscare

| KEiGHT a răspuns:

Salut, renunta la paine si preparate din faina alba de orice fel minim 3 luni! Vei fi uimita de rezultate.

| DianaTPU a răspuns:

Http://www.ele.ro/......zile-24569

Conteaza si ce mananci si ce tip de sport faci. Bafta!