| Marius66666 a întrebat:

Stiti creta aia cu care se dau halterofilii pe mana? Cum ii zice mai exact?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Talcul sau MgCO3 plus talc

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

Niciodata talcul nu e folosit in scopul asta pentru ca, chiar sub forma de pudra, e alunecos, Iar aici tocmai asta se incearca sa fie evitat.
Pudra de talc seamana la culoare, dar are efect exact opus celui dorit.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi la utilizare, rândul cinci:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Carbonat_de_magneziu

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

E pur si simplu gresit. O sa gasesti in alte locuri, tot gresit, ca talcul e carbonat de magneziu, cand de fapt e silicat de magneziu...asa ca nu e de mirare.
Si iti mai spun o data, talcul e alunecos si ar fi absurd sa-l folosesti in situatia data.

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

Cine a zis că talcul e carbonat de magneziu?

| Cosmin86 a răspuns:

Nu e o creta, e magneziu. Folosim si noi la skandenberg.

| Holiday a răspuns:

Carbonat de magneziu.