| mitzok a întrebat:

Sunt destul de gras, cam ~20% grasime, e ok sa mananc mai mult daca vreau sa cresc in masa musculara? Ma duc de 5 ori pe saptamana la sala, am auzit ca trebuie sa bagi suplimente dupa ce mai slabesti. Am 1.70 66kg 15ani

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Proteina vegetala, amino.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te lua după ce ai auzit. Orice supliment, aproape orice este nociv. Bagă spirulina și antioxidanți.

| mitzok explică (pentru sadrian46):

La supliment ma gandesc la proteine.

| sadrian46 a răspuns (pentru mitzok):

Proteinele luate în exces se elimină prin urină, și încarcă rinichii. Ca să se depună pe mușchi trebuie să se asimileze, ar asta înseamnă metabolism bun, funcționarea optimă a sistemului digestiv și a organelor interne. Asta presupune alimentație echilibrată din care să nu lipsească vitamine, minerale, antioxidanți și potențatori de asimilare, pe care îi găsești pe toți doar în alimente vegetale. Iar dacă vrei proteină în plus, mai adaugă o friptură în plus, dacă fasolea nu îți place, iar nu prafuri trecute prin fabrică.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Proteinele luate in exces, accentul cazand pe EXCES. 2g/kg corp nu e exces.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Dacă ești obez, este.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

La 20% grasime esti la limita supraponderabilitatii, nu obezitatii. Obezitatea incepe de la 30%+ grasime corporala.

| marius9hdd a răspuns:

Ofer planuri de antrenament, sfaturi privind alimentatia persoanelor care vor sa slabeasca, sa puna masa musculara, sa creasca in forta sau rezistenta. Chiar si pregatiri pentru cei care vor sa treaca probe sportive la anumite admiteri. Totul este gratuit, daca esti interesat, ma poti contacta