| FilipJicha a întrebat:

Sunt indicate genuflexiunile pentru a slabi in zona feselor? Sau, din contra, le vor face si mai groase. Ce alte exercitii pentru a elimina surplusul de grasime din aceasta zona recomandati? Multumesc!

16 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca te vei antrena cu greutati vei face si hipertrofie, dar nu iti va creste foarte mult intr-un timp scurt. Si chiar daca va creste, nu va arata rau, se va vedea bombat, nu lasat de la grasime.

| xerxes1 a răspuns:

Saritul peste mese.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xerxes1):

La propriu. Ala ajuta dar sa aiba grija sa nu cada peste ele si sa-si franga cine stie ce.

| peperonies a răspuns:

Nu exista exercitii care sa elimine grasimea dintr-un loc anume. Cand slabesti corpul isi alege de unde ia grasimea si pana la urma o sa slabesti si unde vrei tu daca continui sa slabesti.

| mastadont a răspuns:

Mult sex, ajută să știi. big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mastadont):

Cu conditia sa stea deasupra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa genuflexiuni, o sa iti placa sa ai masa musculara si vei scapa de grasime, fa linistit/a genuflexiuni.

| Kerre a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti spune si mie de cand daca faci genoflexiuni scapi de grasime?

| Kerre a răspuns:

In primul rand iti pot zice ca este total imposibil sa scapi de stratul adipos ( grasime ) facand doar exercitii. Ca sa intelegi mai bine iti voi explica pe scurt. Corpul nustru functioneaza ca o masina, arde caloriile pe care le luam din mancare si le transforma in energie pentru a putea sa sustina activitatile fizice. O data ce mananci mai mult decat foloseste corpul tau te vei ingrasa deoarece corpul va depozita aceasta energie sub forma de grasime pentru a o folosi cand va avea nevoie, daca vei manca mai putin de cat corpul tau foloseste atunci vei slabi, corpul tau va folosi grasimea si o va transforma in energie iar ca sa iti mentii greutatea atunci poti manca de cat are nevoie corpul tau, ca sa iti poti calcula necesarul caloric poti cauta pe net diferite calculatoare pentru asta. Nu poti slabi pe grupe, daca slabesti, iti reduci procentajul de grasime in tot corpul nu doar intr-o parte. Deci sa sa-ti raspund concret la intrebare Nu! este imposibil sa slabesti pe anumite zone chiar daca esti intr-un deficit caloric.

| FilipJicha explică (pentru Kerre):

Pai... sunt in deficit caloric. Am grija la alimentatie, fac acele calcule calorice cu aproximatie, beau ceai verde si joc minim 3 ore pe zi tenis, carora li se adauga diferite exercitii pe care le fac (sprinturi, jogging, cu gantere, genuflexiuni, plank, flotari). De aceste ultime exercitii m-am apucat destul de recent, insa cu ajutorul celor 3 elemente de mai sus, am slabit undeva la 25-30kg. Problema e ca a disparut grasimea cel mai mult de pe abdomen, pe picioare fiind, ce-i drept redusa fata de momentul 0, insa destul de pregnanta.

| Kerre a răspuns (pentru FilipJicha):

Nu poti slabi pe grupe, daca slabesti iti reduci procentajul de grasime din tot corpul. Si apropo acel ceai verde nu te ajuta cu nimic in categoria de slabit.

| FilipJicha explică (pentru Kerre):

Ba da. Te ajuta foarte mult.

| Kerre a răspuns (pentru FilipJicha):

Vrei sa spui ca ceaiurile ajuta la slabit? Daca chiar faceau asta pai nu mai erau oamenii grasi care se chinuie cu diete. Inainte sa zici ceva, informeaza-te inaine.

| FilipJicha explică (pentru Kerre):

Ceai verde + foarte mult tenis de camp + mancat mai ordonat = minus cateva kile bune, peste 20. Am mentionat mai sus asta. Nu stiu ce ai citit.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut Cardio+Alergare si nutritie sanatoasa!

| tudorykul a răspuns:

Cardio+alergare. Program de alergare de aprox 40 de minute pe zi. Sunt diferite aplicații pe telefon de exemplu care iti creează un program de alergat pentru corpul tau (tinand cont de varsta, greutate, inaltime).