| Antonies a întrebat:

Sunt slab, 46 kg la 15 ani. Fac sala de o luna, in forta am crescut dar asa pe mine nu se vede nimic. Vreau sa iau proteine pentru ca din alimentatie nu pot sa iau necesarul de proteine. Vreau sa raspunda doar cei care stiu, nu doar sa va aflati in treaba.
Dupa antrenament vreau sa iau un sake caloric sau ceva de acolo de la sala.
Sunt dezavantaje? Dupa ce nu mai iau proteine spre exemplu dupa un an, o sa raman aproximativ la fel? Unii zic ca ramai aproximativ la fel, altii spun ca o sa slabesti la loc. parerile sunt impartite. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Denisya a răspuns:

Inca esti in crestere ai răbdare..probabil ai arderile foarte bune de aceea nu se pune nimic pe tine..Asa sunt eu.Am luat multe vitamine chiar si intravenoase si degeaba am arderile f bune. poate la tine sa fie si geana poate asa iti este soiul. daca esti nedumerit treci pe la un medic nu te prostii cu pastile. pupici

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Din alimentatie nu poti sa iei necesarul de proteine? Adica 92g de proteine in cazul tau laughing Adica 4 oua, 250ml lapte, 200g pui, 250g iaurt... Cam astea ar trebui sa fie suficiente intr-o zi ca sa atingi necesarul de proteine. Nu stau sa calculez exact ca mi-e lene. Dar serios acum, faci sala de o luna, ai 15 ani si pe tine te doare de suplimente cand probabil nici macar n-ai invatat sa executi corect exercitiile? Plus, rezultatele vizibile apar in timp laughing Ce voiai sa se vada intr-o luna? laughing Ti-as putea raspunde la intrebare, dar nu incurajez inlocuirea alimentatiei cu suplimente. Suplimentele sunt suplimente, se iau in completarea alimentatiei. Daca la 46kg nu reusesti sa-ti iei necesarul de proteine din alimentatie... Cred ca daca aveai 80kg inlocuiai alimentatia cu suplimente direct.

| DovleacTurbat a răspuns:

La 46kg nu-ti poti lua necesarul din "alimentatie"? laughing) Dar ce "alimentatie" ai tu? 1 colț de paine cu pateu? Nu vei ramane la fel deoarece shake-ul iti aduce un PLUS de macronutrienti pe care tu trebuie sa-i iei din mancare cand vei renunta la suplimente, daca nu iti acoperi acel plus vei ajunge de unde ai plecat. Invata sa mananci, la 46kg si daca ai merge de 2g/kg ar insemna 92g de proteina. 200g de macrou si ti-ai luat mai mult de jumate din necesarul de proteina dintr-un singur produs si asta e doar un exemplu destul de bun in raport calitate-pret.