| adrianpetrican a întrebat:

Tactica 4-4-2 bate tactica 4-5-1?

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Conteaza jucatorii pe care ii ai atunci cand vine vorba de sistemele de joc, unii dau randament pe anumite posturi in anumite sisteme de joc, iar altii nu dau, conteaza si antrenorul pe care il ai. 4-5-1 e un sistem destul de invechit si nu prea mai e folosit, eu unul nu am mai vazut de mult sa se joace cu 5 mijlocasi si cu 1 varf, nici 4-4-2 nu e o formatie care sa rupa norii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde CINE joacă și CU cine joacă. Fără context aceste 2 înșiruiri de cifre nu înseamnă prea mult.

| bogdanpsihologul a răspuns:

Consider că 4-5-1 este mai okay, însă o să fiu cât de se poate de direct și de sincer.

Este o tactică super defensivă, iar dacă nu ai un atacant foarte bun s-ar putea să pierzi detașat. Ca și exemplu, echipa Rangers a folosit-o în cupa UEFA, în anul 2008.

Depinde de jucători, în cazul în care atacantul este unul foarte bun există șanse de reușită.