| ArisTOTelx a întrebat:

Te ajuta proteinele la 15 ani pentru masa musculara?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La orice varsta iei proteine, se gasesc in mancare. Doar nu stai nemancat.

Eu spre exemplu am perioade cand mananc 3-4 fripturi pe zi pentru proteine (+oua, branza si alte alimente pe langa).

| uchihasasuke09 a răspuns:

Tu confunzi proteinele cu suplimentele.Proteinele se iau cel mai mult din mancare(oua, branza, carne si altele), se gasesc f putine si in fructe si legume, dar fructele si legumele le mananci pentru carbohidrati(ca sa nu fie descompusa doar proteina pentru antrenament ca altfel pierzi prea multa si nu mai iti cresc muschi). Suplimentele sunt ca sa iti completezi sa ai minim 1.5g proteina/kg corp si sa iti poata creste muschi dupa antrenament + odihna(daca poti lua atat din mancare nu mai trebuie sa iei suplimente). Trebuie sa ai 1.5-2g proteina/kg si suplimentele sunt gainere pentru cei slabi sau cu f multe proteine pentru cei care vor sa puna doar masa musculara si nu sunt slabi.

| ArisTOTelx explică (pentru uchihasasuke09):

Si suplimentele pentru ce sunt?

| uchihasasuke09 a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Depinde unele sunt ca sa iti creasca greutatea, altele pentru energie si mai sunt pentru a-ti asigura minim 1.5g proteine/kg.

| MariusTud0r a răspuns:

Din mâncare da.Din suplimente nu prea.La 15 ani nu prea ai nevoie de suplimente, ai nevoie de multă mâncare ca să pui masă musculară și depinde și ce tip somatic ai.