| Cavani1999 a întrebat:

Te pot ajuta proteinele să faci masă musculară?

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

Evident ca te ajuta. Aduc un aport mare de proteina intr-o cupa, fara alte ingrediente de care nu avem nevoie.
http://www.despreculturism.ro/concentratele-proteice.html

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fara proteine e IMPOSIBIL sa ai masa musculara, aminoacizii din ele sunt elementul de baza al muschilor.

Scrie in ORICE carte de anatomie.

| Cavani1999 explică (pentru Cosmin86):

Mă refer la proteinele ce se cumpără online, nu cele din măncare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cavani1999):

Si alea online tot din mancare sunt facute ( zer, lapte, albus de ou, etc.).

Ca mananci mai mult sau iei proteine la cutie, e fix acelasi lucru.

Conteaza DOAR sa ajungi la 1.5 - 2 grame de proteina / kg-corp zilnic, cum ajungi ( doar mancare sau mancare + suplimente ) e FIX acelasi lucru.

| Bogdanel97 a răspuns:

Proteinele de ajuta dar pe scurta durata (ma refer la cele ce se cumpara). Mai bine te chinui sa faci masa musculara fara proteine cumparate din magazin chiar daca ar trebui sa tragi de tine ca de un caine. Efectul negativ al proteinelor cumparate se vede in timp, ele doar iti umfla muschii. Da te ajuta, dar nu ii prea bine sa iei, majoritatea fiind facute din substante sintetice pe care corpul nu le poate asimila.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdanel97):

Serios? Ele doar iti umfla muschii?

Sunt tot din mancare facute ( lapte, zer, albus de ou, etc. ), de ce nu citesti CE SCRIE PE ETICHETA?

| Bogdanel97 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu tot ce zboara se mananca. Cumparati cate proteine vrei, daca o sa incepi sa te ingrasi si sa iti scada masa musculara dupa ce nu mai faci sala, sau nu stiu ce faci acuma, sa nu te intrebi de ce te ingrasi sau dai in diferite boli ca de exemplu cancerul de colon. (din cauza proteinelor care ramn neabsorbite de corp). Treaba ta. Poti sa ma critici cat vrei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bogdanel97):

"sa iti scada masa musculara dupa ce nu mai faci sala", asta e ceva NORMAL, indiferent ce iei si ce nu iei.

Cand nu mai lucrezi muschii, ei incep sa scada, sa intre in STARE CATABOLICA. Dar daca mananci bine, poti incetini mult acest proces.

Eu am tras 2 ani cu suplimente ( cutii peste cutii ) si apoi am avut 5 ani pauza si aratam aproape la fel.

Deci copil mic, mai citeste si tu o carte inainte sa aberezi.

| silvian12 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin masa musculara.Proteinele pracit de umple de apa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru silvian12):

Serios? de ce nu te documentezi inainte sa spui o prostie?