| dariusdamian a întrebat:

TPU, am 17 ani, 1.70 inaltime si 55 kilograme. Sunt un pic cam slab pentru varsta si inaltimea mea, si peste cateva zile o sa am apuc de sala.
Vreau sa-mi spuneti si mie, va rog, ce ar trebui sa stiu/fac.
Adica, n-am mai mers la sala pana acum si am de gand sa pun ceva kilograme pe mine in urmatoarele 4-5 luni.
Da-ti-mi si mie niste sfaturi, ce trebuie sa stiu, ce trebuie sa fac, ce exercitii este bine sa fac, un program de antrenament, de alimentatie, poate niste proteine ceva...si alte chestii care m-ar putea ajuta sa mai cresc, atat in masa cat si in inaltime.
Multumesc anticipat. :*

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Da laughing. si eu la 17 ani aveam 172 cm inaltime si 50 kg. si la 19 ani aveam 172 si 75 kg laughing. 4 mese pe zi (micul dejun, dejunul si cina, si shake-ul de dupa sala). inca 2 mese consistand in 3-4 fructe si 1-2 cupe dintr-un gainer. dejunul si cina erau compuse din 200g carne si 200g garnitura (sau 100 garnitura si 100 paine, ma rog, dupa preferinte). micul dejun era 250 ml lapte, 80g cereale integrale si o felie de paine cu miere si nuci.
antrenamentul era 4 zile pe saptamana. niciodata nu aveam o zi cu o grupa. le faceam dupa cum ma simteam. daca o saptamana voiam piept luni, asa faceam. daca alta saptamana voiam umeri luni, aia faceam. imparteam grupele asa: piept cu biceps, spate + trapez + lombari, umeri cu triceps (la spate fac 6 aparate si nu vreau sa pun nimic in ziua aia, de aceea am mutat tricepsul la umeri). si separat picioare. abdomenul il faceam alternativ. o zi crouch, a2a zi ridicari de picioare, a3a zi pentru oblici, a4a zi iar crouch. niciodata nu am tinut zilele fixe, se obisnuiesc muschii ca dupa 92 de ore vine piept, dupa 72 de ore vine deltoid si tot asa. prefer sa le amestec. in 2 ani de calvar in a ma bate cu propria manie de a nu putea creste in greutate am reusit. de la 22 cm in brat la 35. dar plecam din sala de fiecare data dauna totala (serii pana la epuizare). pentru un program du-te pe megaproteine.ro ai acolo sectiune antrenament si nutritie. ca daca apuc sa iti explic fiecare aparat si serii si cate repetari, cate singur, seturi, superseturi, triseturi ma apuca somnul happy.

5 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Trebuie sa te antrenezi corect, sa mananci sanatos si sa dormi suficient!
Cele 3 mese principale ale zilei si 2 gustari intre ele, micul dejun fiind cea mai importanta masa a zilei. Nu sari peste ea! Alimente cu valoare nutritiva si sanatoase.
Gasesti sfaturi utile aici http://www.despreculturism.ro/......ulara.html program de nutritie si antrenament aici http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html si ca si supliment ti se potriveste asta http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-2-7-kg/
Trebuie sa ai rabdare, ambitie si perseverenta!
Multa Bafta!

| CorneliaC a răspuns:

Ai abia 17 ani, fii sigur ca o sa mai cresti

| Patrick1 a răspuns:

Eu la 17 ani aveam 49-50 kg, m-am dus la sala de 2 ori pe saptamana timp de 1 an. si am ajuns la 65. Merita. Nu fuma. si consuma alcool cu responsabilitate. Succes.

| ama01 a răspuns:

Buna! am citi mesajul care l-ai postat, si o sa iti dau cateva idei si un program micut si simplu.Fi atent la program:cand te scoli dimineata,ia un mic-dejun consistent si ceva simplu. Cand ai timp,du-te ori la sala ori stai l tine acasa,ca acest exercitiu se poate face si acasa: fa flotari,fa o tura pe langa bloc (casa), si la pranz mananca ceva satios sa-ti tina de voame si intre mese pune niste legume si fructe. Dupa masa de seara, mananca legume si fructa. Sper ca ti-am fost de folos! A..., si cu inaltimea mai ai timp, ai doar 17 ani!