| Wirusssssssss123 a întrebat:

Tractiunile lucreaza doar spatele sau si bicepsul? Dau funda

Răspuns Câştigător
| FineAsHell a răspuns:

Tractiunile sunt un tip de exercitiu care lucreaza mai multe grupe musculare simultan. Daca sunt executate corect vor lucra in principal muschii spatelui, la care se mai adauga si muschii biceps, antebratelor, abdominali si umerilor.
Daca vrei ca accentul sa cada pe bicepsi va trebui sa schimbi pozitia mainilor pe bara (cu palmele spre tine), exercitiu denumit Chin Ups

| Wirusssssssss123 explică (pentru FineAsHell):

Si chin ups-urile sunt mai eficiente decat pull ups-urile normale pentru lucrarea bicepsului?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bicepșii sunt pe primul loc la treaba asta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

De fapt spatele e cam 70% si 30% biceps + deltoid posterior. Deci bicepsul e sub 30% (chiar un 15-20% as spune). Aici depinde si de priza.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, ai dreptate dacă faci tracțiuni in spate nu in brațe

| Apokales a răspuns:

Tractiunile fac parte din categoria exercitiilor compuse, acolo intra mai multe grupe de muschi lucrate simultan. Deci da, tractiunile lucreaza si bicepsul. Toate exercitiile in care esti nevoit sa tragi cu bratele utilizeaza bicepsul, iar cele in care esti nevoit sa impingi folosesti tricepsul (exercitiile pentru piept utilizeaza tricepsul)

| wildthing a răspuns:

Cu siguranta lucreaza si bicepsul. Orice fel de tractiune (fie ea cu priza larga, ingusta, supinatie sau pronatie) implica masiv si bicepsul.

| Wirusssssssss123 explică (pentru wildthing):

Сe exercitii lucreaza foarte bine bicepsul?

| wildthing a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Flexiile cu gantera, cu haltera sau la banca Scott.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Biceps
Muschii dorsali
Umerii
Muschii abdominali

| Trustmotorcy a răspuns:

Majoritatea exercițiilor care implică brațele lucrează și bicepsul. Tracțiunile sunt pentru spate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Serios? "Majoritatea exercițiilor care implică brațele lucrează și bicepsul. "? Peste 50% din ele NU lucreaza bicepsul DELOC.

| Trustmotorcy a răspuns (pentru Cosmin86):

Îți lucrează bicepsul pentru că îți folosești brațele la naiba... Când tragi de greutate, când împingi la piept lucrezi și bicepsul, tricepsul. Nu la fel de mult ca un exercițiu de brațe evident...

Ia și lucrează tot în afară de biceps în sală și comentează-mi că ai brațele la fel...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

In afara de brate si spate si umeri vrei sa spui (la umeri ramat vertical).

Sa nu-mi spui ca la flotari, impins pentru piept, paralele, etc. iti intra bicepsul... daca spui asta, mai bine lasi sala si te apuci de sah.

| Wirusssssssss123 explică (pentru Cosmin86):

E logic ca la paralele flotari si etc nu intra bicepsul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wirusssssssss123):

Stiu, dar pentru Trustmotorcy nu e asa evident.