| conrob a întrebat:

Tricepsul conteaza cel mai mult in a da cu pumnul bine?

7 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Depinde ce lovitură vrei să dai. Dar ca să fii puternic trebuie să le antrenezi pe toate. Nu e obligatoriu, doar am zis.

Răspuns utilizator avertizat
| SSJGohan3 a răspuns:

Depinde ce lovitura vrei sa dai, in principal folosesti muschii umarului, a tricepsului, a antrebatului(inclusa intarirea incheieturii) si cei abdominali pentru miscarea de rotatie, efectiv doar tricepsul nu ajuta pentru o lovitura puternica de pumn, ai nevoie de toate aceste grupe dezvoltate bine sa reziste efortului si sa poti face miscarea foarte rapid

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru conrob):

Umar, picioare (ca impingi tare cu picioarele in pamant), biceps.

La o lovitura intra toti muschii, sa spui ca tricepsul (care e un muschi mic) conteaza cel mai mult... e o aberatie.

| SSJGohan3 a răspuns:

Pai intr-o lovitura puternica intra muschii picioarelor a spatelui a abdomenului a umerilor antebratului, incheietura puternica si biceps...pe uppercut folosirea tricepsului este minima ...nu ai cum sa dai o lovitura puternica doar prin o grupa de muschi poti incerca sa te pui pe scaun si misti doar mana vei vedea ca nu e deloc impact(asa nu ai folosit spatele si picioarele si miscarea de rotatie a corpului e foarte slabita) ai nevoie de toate aceste grupe dezvoltate foarte bine

| DoarStefan a răspuns:

Buna,de vreo saptamana am inceput si eu a da vreun pumn la sacul de box.
Si da, tricepsul conteaza cel mai mult, pentru ca pentru ca a-ti face viteza ai nevoie sa incordezi muschii si anume tricepsii. E de ajuns sa vezi cum arata boxerii ca sa-ti dai seama.