| Louys a întrebat:

Un coleg cu care merg la sala, imi spune ca pe langa programul clasic pe care il avem:
Luni:Spate cu biceps
Martitongueiept cu triceps
Miercuritongueauza
Joitongueicioare
Vineri:Umeri+Abdomen (+ trapez si antebrat, ca se lucreaza repede)

El spune sa facem Picoare miercuri, Umeri+Abdomen joi, si vineri sa mai lucram o data biceps+triceps si sa lucram atunci trapez cu antebrat, nu la umeri.

Ce ziceti, e ok? Sa mai lucram o data brate.
Mentionez ca facem 8 seturi pe saptamana biceps, si 8 triceps, 2 exercitii x 4 seturi fiecare.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi si de acest program https://www.bodybuilding.com/......ng-trainer

programul are o baza stiintifica, bazat pe anumite studi facute pe diversi subiecti, incepatori, eu recomand si cardio, apropo e important sa consumi ceva proteic inainte de antrenament, nu o spun eu o spun studile

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| Sn4k3 a răspuns:

Atat timp cat aveti o dieta buna si va antrenati corect, ajung 4 zile pe saptamana. Muschii cresc in zilele de pauza, daca nu prea lasi zile, nu prea au cand sa creasca, deci nu e bun programul pe care il vrea. Mai bine ramaneti la asta pe care il aveti.

| Kevinn2000 a răspuns:

Cum faceți voi trapez fără să lucrați umerii sau invers?
Nu cred că e posibil.
Este ok să lucrezi aceeași grupă de mușchi dacă au trecut 48 de ore din momentul în care ai mai lucrat acea grupă, deci da, dar eu nu ți-aș recomanda.
Mai bine faci odată pe săptămână.
Cred că ar fi mai bine să mergeți de 4 ori pe săptămână la sală, nu de 5. Mușchii au nevoie de 2-3 zile să se recupereze, așa veți avea și rezultate mai bune. Mai ales dacă sunteți începători.
Mult succes acolo la sală.happy