| gazaru a întrebat:

Un Gainer sau un supliment bun pentru creșterea masei musculare ce îmi puteți recomanda?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fier imbogatit cu carbon. Tras in bare, cu greutati. Combinat cu o doza serioasa de transipiratie. happy
Degeaba iei suplimente, daca nu tragi de fiare din greu. Poti a faci muschi si fara suplimente daca doar tragi de fiare.

| aXy99 a răspuns (pentru cristi202):

Asa este, dar daca nu mananci suficient, poti sa tragi de fiare cat vrei, mai mult vei pierde decat vei pune. Si prin mancare nu ma refer la suplimente.

| cristi202 a răspuns (pentru aXy99):

Normal. Se zice ca jumatate din culturism sau fitness e alimentatia. Uneori o masa buna poate sa faca la fel de mult ca un antrenament. Dar sa fie masa, nu alte chestii care nici nu stii cum reactionaza in organism. Eu cu mese bune si tras la fiare am saltat in doi ani de la 66 la 86 de kg, dar, nici nu erau suplimente pe atunci la noi. Antrenorul ne spunea mereu ca e mai bine fara, si stia ce spunea odata ce a scos un campion european la culturism.

| Cosmin86 a răspuns:

Cate grame de carbohidrati iei acum din alimentatie? Dar cate gr de proteine?

Daca nu ai calculat asta, CUM STII cat sa iei din gainer? Sau o sa iei asa, haotic?

De-aia esueaza 80% din cei care fac sala, ca fac totul haotic.

| Sn4k3 a răspuns:

Serious Mass, whey protein daca ai nevoie doar de proteine, aminoacizi si creatina (creatina nu e asa importanta).

| josephhh a răspuns:

Whey protein

| Cosmin86 a răspuns (pentru josephhh):

Nu chiar, whey protein (proteina din zer, in limba romana, whey = zer) e doar proteina, el are nevoie si de carbohidrati (poate si ceva creatina, glutamina, etc.), asa ca e mai bun un gainer.

Sau proteina din zer (whey protein, daca tot vorbim toti in engleza) + carbohidrati din mancare pe langa, dublu fata de proteina.