| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Un om poate sa scadă în înălțime?

Răspuns Câştigător
| GeneviveJ a răspuns:

Exista anumite afectiuni ale coloanei vertebrale care duc in timp la tasarea(tocirea) vertebrelor si la scaderea in inaltime, de asemenea cifoza si alte deformari ale coloanei duc la scaderea in inaltime datorita pozitiei vicioase. Majoritatea cauzelor sunt datorate inaintarii in varsta insa exista si patologii manifeste la varste mai fragede.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, la batranete.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Majoritatea persoanelor scad in inaltime cu inaintarea varstei, mai ales femeile.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, scade o dată cu înaintarea în vârstă.

| Raven a răspuns:

Toți scădem în înălțime după o anumită vârstă, vertebrele se taseză, se pierde din masa musculară și se aplatizează bolta plantară.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut, sunt oameni care si la batranete raman la fel, asta depinde si de sanatatea fiecaruia, eu am un unchi care are 1, 85 la 60 de ani, si nu a scazut inca. Si mai stiu destule cazuri de oameni in varsta care au ramas la fel.

| nathalia01 a răspuns:

Buna! Da, oamenii scad in înălțime cu înaintarea vârstei. In cele mai multe cazuri oamenii scad de la 40 de ani in sus.