| gheorghe696969 a întrebat:

Un program de flotari pentru inceput..adica cate serii..cate pe zi..intelegiti voi... voiam sa ma apuc calumea.happy.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gheorghe696969 explică (pentru mortalkombat):

Nu is chair asa incepator.fac 20 fara probleme.winking..ma refeream la serii..cate serii pe zi..cate zile.winking

| soloangel01 a răspuns (pentru gheorghe696969):

Eu zic sa faci cate poti.Eu faceam pana nu mai puteam, dupa bagam abdomene si dupa iar flotari.Am ajuns sa fac 50 calumea. Daca stai sa faci cu serii te plictisesti si nu mai faci dupa.In plus eu ma simteam mai energic dupa ce faceam pana la epuizare.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce obiective ai? masa musculara sau rezistenta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

50 = prea multe

incearca maxim 8 cu o greutate care sa nu-ti permita mai multe ( poti peste, maresti greutatea )

| soloangel01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Gheorghe vorbeste despre flotari. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru soloangel01):

Da. Eu la flotari adaug greutate, daca le fac la paralele spre exemplu ( unde ai tot corpul in aer ), leg 30-40 kg de mine cu o centura, ca sa pot face 5-6, sa nu fac peste 8.

Si la flotari normale poti adauga greutate, pui discurile intr-un rucsca special pe care il pui in spate.

| soloangel01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate, ar fi mai eficient dar eu cred ca el nu merge la sala si nu are aparatura.

| RAY a răspuns:

Eu isi recomand ridicari la bara cate mai multe eu fac 9 pe set, isi recomand la fel vreo 2 pe zi intre ele un set de 25 de flotari adica 2 seturi, si genoflexiuni vreo 40 sau 50 pe set adica doua seturi, bafta multa

| gheorghe696969 explică (pentru Cosmin86):

Masa musculara.winking

| gheorghe696969 explică (pentru soloangel01):

Ai dreptate

| Cosmin86 a răspuns (pentru gheorghe696969):

Atunci EXCLUS "pe zi", flotari faci o data la 3-4 zile, cu greutati mari care sa nu-ti permita peste 7-8 repetari. Apoi pauza si mancare ( in celelalte zile faci alte grupe, gen spate, picioare, etc. ).

Sper ca ai alimentatie speciala pentru muschi, nu?

| soloangel01 a răspuns (pentru gheorghe696969):

Iti recomand ce a spus si RAY, eu asta fac acum. Te ajuta mult la muschii bratelor si ai spatelui, se lucreaza putin si abdomenul. Este mai usor si mai bine la bara, gasesti tu o bara de covoare sau un copac.winking