| Mihai474 a întrebat:

Va rog să-mi spuneți și mie cum este mai bine. Cănd ies de la sală să mănânc și pe urmă sa beau shake-ul cu proteine sau să beau shake-ul și pe urma sa mănânc? Va mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa mananci si sa nu iei niciun shake dupa sala decat in cazul in care nu ai consumat proteine la masa. Dupa sala este indicat sa consumi multi carbohidrati pentru a se reface stocurile de glicogen. E indicat sa consumi si proteine, dar nu foarte multe. Daca mananci 500g cartofi fierti si 150g pui e perfect, shake-ul ti-l faci mai tarziu.

| Ivanov27 a răspuns:

E bine sa-l bei imediat dupa ce termini antrenamentul,( in vestiar, in drum spre casa) pentru ca corpul tau in acel timp asimileaza cel mai rapid si dupa poti lua masa.

| Chitaristul26 a răspuns:

O gramada de studii arata ca in primele 45-60 de minute dupa un antrenament, corpul absoarbe cel mai bine proteinele, ceea ce inseamna o regenerare putin mai rapida a fibrelor musculare. Deci ori un baton de proteine, ori un shake, ori un sandvis cu carne sau ceva bogat in proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chitaristul26):

Dar sa aiba si carbohidrati, altfel proteinele vor fi folosite pentru refacerea glicogenului.