| BuGsstormbunny a întrebat:

Vă salut. De exemplu, mâine, aș putea ieși cu bicicleta pe camp cu inca doi prieteni, la tara, pastrand distanta si evitand intrarile prin sat și oamenii? Cu declarație!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce scrii in declaratie? Că iesi la păscut cu prietenii?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Punctul 5 din declaratie.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se mai oboseste nici un militian sa te amendeze, oricum stie ca e degeaba. Probabil ca vor fi anulate toate amenzile privind circulatia, date pe baza ordonantelor fara sa mai fie nevoie nici de contestatie, pentru a nu aglomera tribunalele.

Ce naiba, ieri la nivel national s-au dat 300 si ceva de amenzi, adica o medie de 8 pe judet. Cine naiba crezi ca se duce pe camp sa-i amendeze ca se dau cu bicicleta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Daca se anuleaza, se anuleaza doar amenzile date doar pentru nerespectarea ordonantelor. Nu are treaba cu circulatia. Ai inteles gresit.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Nu vorbeam de circulatia rutiera, ci de deplasari.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

„Nu se mai oboseste nici un militian sa te amendeze, oricum stie ca e degeaba. Probabil ca vor fi anulate toate amenzile privind circulatia, date pe baza ordonantelor fara sa mai fie nevoie nici de contestatie, pentru a nu aglomera tribunalele."

Tu ai scris aici.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Da, si e corect: "amenzile privind circulatia, date pe baza ordonantelor"

E vorba de circulatia (deplasarea) in conditiile speciale stabilite de ordonante.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti.
1. Faci declaratie pentru activitati sportive individuale
2. Sunt interzise doar grupurile cu mai mult de 3 persoane din domicilii diferite.
Dar nu prea poti sa mergi in alta localitate cu acea declaratie, trebuie sa fie teoretic in apropierea casei, dar fiind bicicleta, poti merge cativa km.

Oricum, politistii urmaresc sa ai o declaratie completata, si sa respecti traseul declarat, altfel nu pot lua decizii privind importanta deplasarii tale, ori distanta pe care ai voie sa o parcurgi fata de casa.

| gabicoo a răspuns:

Dupa 15 mai.
Ai putintica rabdare.
happy

| xilef123 a răspuns:

Nu