| VladHapsan a întrebat:

Va salut, eu mananc in jur de 4-5 mese si merg la sala. Daca nu as manca o zi intreaga (24h) as pierde proteina din corp sau grasimea? Multumesc

Răspuns Câştigător
| laurentiutirei a răspuns:

Logic corpul vrea mentina ceea ce e vital pentru el, o zi de post negru e foarte bun pentru organism

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa vedem ce se intampla, organismul consuma toata glucoza depozitata in ficat si in masa musculara apoi consuma grasimi timp de 72 de ore apoi masa musculara =proteine =totul vine convertit in glucoza si folosit ca energie

| VladHapsan explică (pentru RAY):

Adica se lipeste de proteine si nu de grasimi?

| RAY a răspuns (pentru VladHapsan):

Logic ca de grasimi, in rare cazuri de masa musculara, doar dupa 72 de ore de cestoza si nici atunci in unele cazuri, proteinele sunt esentiale vieti, intelegi.

| RAY a răspuns (pentru VladHapsan):

Multumesc de fundita, deci ca sa intelegi cum consuma energia corpul tau
daca nu faci efort fizic el va consuma grasimi cam in procente de 80%
daca faci efort fizic el va consuma glucoza depozitata in masa, ficat, care inseamna 500 de grame de glicogen =2000 de calori, depinde de ce masa ai, un tip slab clar nu va avea depozite asa mari sau unu gras

| VladHapsan explică (pentru RAY):

Cu drag. Deci este ok un fel de post negru odata la 2 saptamani sa inteleg?

| RAY a răspuns (pentru VladHapsan):

Din ce am studiat eu, da, este bine sa nu consumam deloc hrana, scade riscul de a avea diabet gradul 2, boli cardio, cancer, boli auto imune, in respectiva zi sa bem ceai verde sau negru si sa meditam, duminica de exemplu

| RAY a răspuns:

Ce logica au uni, cica organismul scapa de ceea ce are mai putin si ca valoare net superioara grasimi, organismul consuma grasimi mereu nu masa, de asta putem supravetui 30 de zile fara hrana

| siriusblack98 a răspuns:

In 24h nu ai pierde nimic, poate doar timp.Tu mai degraba te referi ce este eliminat prima oara din corp dintre cele doua in cazul unei abstinente de la mancare pe termen lung.Este cam greu de spus de vreme ce corpul se va folosi de rezervele organismului in mod egal pentru a-si sustine activitatea, asta incluzand grasime si proteina.Eu zic ca proteina ar fi eliminata mai repede dn organism decat celulele adipoase din cauza faptului ca este regasita intr-un procend mai mic (de regula).

| laurentiutirei a răspuns:

Salut daca nu mananci o zi nu e bai nu pierzi masa musculara eu nu mai fac sala de aproape 5-6 luni si tot mai am masa musculara asa ca stai relaxat pentru a pierde masa musculara dureaza mult.
Daca ai de gand sa slabesti facand foamea nu vei face absolut nimic nu vei slabi daca nu mananci o zi. doar ca iti afectezi corpul aiurea etc nu stau sa scriu aici roman pe scurt vrei sa slabesti iti calculezi frumos calorile tai din calorile de mentinere 200-300 calorii si intri in deficit caloric si aia e pierzi grasime dar trebuie un consum de 1.5-2g pe kg pentru a mentine masa musculara.

| laurentiutirei a răspuns (pentru laurentiutirei):

Logic corpul vrea mentina ceea ce e vital pentru el, o zi de post negru e foarte bun pentru organism