| Bivolan_Florin_1994 a întrebat:

Vă salut pe toți! happy
Am și eu o întrebare... Am 16 ani si 1.72-73 înălțime și vreau ca până la sfârșitul anului (sunt cam 9-10 luni) să mai cresc cel puțin 5 cm in înălțime. Precizez ca de un an nu am mai crescut deloc, poate 1 cm, dar nu mai mult. Ce pot face ca pana la sfârșitul anului sa mai cresc cel puțin 5 cm?

Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Nu sunt Nostradamus, nu am de unde sa stiu daca o sa atingi 1.78, trebuie sa ai si noroc, dar ai 16 ani… Incearca, nu ai nimic sa pierzi.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face inot sau un sport in care sa te dezvolti.
Ai grija la alimentatie!

| DovleacTurbat a răspuns:

Inaltimea e un factor genetic, o informatie scrisa deja in ADN-ul tau si NU poate fi influentata. Sportul combinat cu alimentatie sanatoasa si odihna doar grabeac procesul de dezvoltare al organismului nimic mai mult. Daca gena ta este de 1.80 poti atinge acel 1.80 poate si in 3 ani sau deloc. Cat e gena atat vei creste.

| Dumbi a răspuns:

Noroc cu tine ca nu stiam cate luni mai sunt pana la sfarsitul anului…:/
Numai cresti mult, maxim 2-3 cm… Fa baschet, volei, inot… dar nu te va ajuta mult.

| Bivolan_Florin_1994 explică (pentru Dumbi):

Nu vreau să cresc foarte foarte mult, vreau sa mai cresc 5 cm (sa fac 1.78), dar am zis ca vreau pana la sfârșitul anului ca sa fiu sigur ca o sa ajung la înălțimea aia... Crezi ca dacă la vara fac baschet, gen de 3-4 ori pe săptămână, am șanse sa cresc cat am zis?

| GeorgeBerbec a răspuns:

Fa sporturi gen inot/baschet/volei. Dormi dupa masa si seara. Mananca chestii cu proteine. Succes.