| xStilusX a întrebat:

Va salut si va urez sarbatori fericite!

Am fost recent intr-o excursie cu un prieten care face sala de cateva luni de zile. El nu e chiar un culturist, nu are muschi uriasi sau ceva de genul, insa arata bine, are muschii bine definiti. M-a apucat o mica ciuda si am decis sa imi fac si eu un program de sport, insa in afara salii. Am fost candva, si nu m-am simtit bine acolo. In fine, am zis ca de 3-4 ori pe saptamana sa am cam cateva ore de sport mai obositor, adica flotari, abdomene, ridicare de greutati, mersi cu rolele sau alergat, PLUS cardio. De miscat ma voi misca zilnic, adica mai ies pe afara sa ma plimb, fie simplu fie cu role. Muschii mei exista, ii simt si se vad daca ma incordez dar vreau sa fie mai evidenti, sa fie mai "observabili". Dieta, daca o pot numi asa, este compusa din foarte multe alimente cu vitamine, proteine etc... Am eliminat carnea de porc, dulciurile in exces ( oricum nu ma omor prea tare dupa dulce ), sucurile din comert ( beam foarte rar ), fastfood-ul ( nu am mai mancat de mult timp... ) si in sfarsit, toate alimentele nesanatoase, sau am mai taiat din excese. Credeti ca e bine, ca voi arata si eu mai bine daca ma tin de acest program inventat de mine, care e in afara salii? Tin sa mentionez ca azi a fost prima zi din acest program, si sunt obosit dupa flotari/abdomene/mers cu rolele/cardio/ridicare de greutati, dar ma simt si bine, eliminand din energia aia care ma face sa nu dorm noaptea!

3 răspunsuri:
| Dem0N a răspuns:

Mai greu fara sala fiindca acolo poti face exercitii mai diversificate si mai bine structurate. Daca vrei sa slabesti e buna dieta ta, dar daca vrei muschiuleti la vedere 2 gantere nu te ajuta prea mult. Trebuie lucrat fiecare muschi in parte.

| xStilusX explică (pentru Dem0N):

Iti multumesc pentru raspuns!
Acel program cardio lucreaza cam toate tipurile de muschi, inclusiv cei ai bratelor si picioarelor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xStilusX):

Exact, e program cardio... nu prea pui muschi cu un program cardio.

Pentru muschi trebuie sa maresti mereu greutatea folosita, NU numarul de repetari.

Spre exemplu cand faci tractiuni... legi greutati de tine ( sau un rucsac cu 2 gantere in spate, etc. ).