| Unearth a întrebat:

Vi se pare "mare" daca am 43 de cm in brat? Ma tot chinui sa mai cresc sincer, dar degeaba ca tot stagnez. Eu sunt si inalt, aproape 1, 90, deci ma gandesc ca si muschiul e mai lung si creste mai greu in volum. Momentan am vreo 98 de kg. Voi cati cm aveti?

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu fac brate 1 data pe saptamana am 44 la 85 kg ade, asta in conditiile in care fac sala de 3 luni, adica m-am reapucat de 3 luni dupa o pauza de cativa ani, adevarat ca-s ceva mai mic de inaltime decat tine 1, 74.
Poate ca una dintre greseli este ca faci de 2 ori pe saptamana brate, pentru ca bratele mai intra involuntar si la alte tipuri de exercitii asa cum si umerii mai intra... poate de acolo si stagnarea.
Dar 43 nu este rau deloc!

| Unearth explică (pentru Simpatic):

Oare ar trebui sa mai cresc in greutate? Echivalentul greutatii tale la inaltimea mea ar fi vreo 104 kg

| Simpatic a răspuns (pentru Unearth):

Da,dar eu sunt supraponderal, nu ingrijorator dar sunt, asa ca eu trebuie sa mai dau jos din kg happy

| Unearth explică (pentru Simpatic):

Si eu am ceva kg in plus, dar sincer nu ma prea ingrijoreaza alea

| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, nu cred ca ne pasa ca ai 43cm in brat sau 34!
Ne intereseaza mai mult IQ-ul si bunul simt, decat muschi si patratelele de pe burta.

| Andddy895 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu vreau sa te judec, dar tu vrei sa spui ca nu te intereseaza 43 in brat? ..Eu cred ca te intereseaza, ca iti zic eu ca daca ar veni unul la tine frumos si cu patratele te-ai pierde toata.Tu vrei sa spui in mare parte ca pentru tine conteaza IQ-ul.Dar de ce fetele cand vad un baiat pe strada sau la plaja cu patratele se pierd toate, si spune. "Au au ce bun e ala ce patratele are?" De ce vrei sa il dezamagesti pe baiat? Tu vrei sa spui ca pentru tine nu conteaza aspectul fizic, dar eu iti spun ca gresesti.Ca toate fetele va uitat la fata si la corp la felul cum arata, daca e inalt, daca are muschi, daca are bani, si daca are faima si e placut si de celelalte fete.Asta va intereseaza la baieti, nicidecum iq-ul lui.Macar fi sincera si recunoaste ca asta te intereseaza la baieti.Ca degeaba vezi tu unul destept daca e urat si nu iti place.De exemplu daca tu vezi un pitic de 1.50 inteligent si slab ca scandura te va atrage acel tip.Cu siguranta nu? Inteligenta lui nu te atrage, si mai ales daca o mai fii si urat.Si sa stii o chestie nu am nimic cu tine.Dar voi fetele sunteti foarte arogante.Nu stiu ce e in neregula cu voi.Intradevar ca sunteti frumoase dar sunteti enervante cateodata; parca toate va comportati la fel, fiindca ca copiati una pe alta, si va uitati la telenovele.De acolo invatati cum sa fiti arogante si inganfate.Si nu mai zic ca unele sunteti si cu nasu pe sus.Nu am treaba cu voi, dar asa este.Va copiati una pe alta.Si aici nu ma refer la toate.Va comportati ca copilele alea de 4 ani.Dar nu generalizez ca sunt si fete cu capul pe umeri.Ai sa ma faci prost, dar sa stii ca eu intotdeauna spun adevarul si asta supara pe multi.Toate vreti sa descurajati barbatii sa fie la picioarele voastre ca na voi sunteti femei.Sa nu crezi ca sunt vreun misogin, dar spun asta pentru ca eu ce spun intotdeauna este adevarat.Si nu poti sa ma contrazici pentru ca am dreptate.Sunteti o povara pentru barbati.Din cauza voastra se omoara frații intre ei.Din cauza voastra sunt razboaie peste tot in lume.Din cauza femeilor se intampla cate si mai cate, de se spanzura barbatii, din cauza femeilor, barbatii devin orgoliosi si mandrii.De ii vezi ca isi iau masini de 10.000 de euro, sa para si ei mai importanti.Din cauza voastra lumea sa inrait ca na se zice ca fetelor le plac baietii rai.Decat sa dezamagiti barbatii nu mai bine vorbiti frumos.Sunteti toate cu nasu pe sus, si pe langa faptul asta mai aveti si pretentii.Ca vreti barbatii bine facuti cu incredere, inalți.De asta saracii barbati baga toate prostiile in ei si apeleaza la diferite tehnici de agatat si diferite replici, ca voi oricat ar incerca omul sa va multumeasca niciodata nu reuseste.Intotdeauna nu va convine nimic. Daca nimeriti un barbat bun,,, spuneții.Vai fata da e prea pampalau, dar e prea bun cu mine si va bateti joc de el.Cand nimeriti unul de ala rau.Vai fata m-a batut e prea rau.Niciodata nu stiti ce vreti de la viata. Daca e bun il luati de prost. Daca ii simtiti slabiciunile va suiti in capul lui. Daca e rau, ca e prea rau.Voi fetele astea imediat puneti eticheta pe un om fara sa analizati omul nai bine eu ceu ca daca ar veni unul la tine frumos si cu patratele te-ai pierde toata.Tu vrei sa spui in mare parte ca pentru tine conteaza IQ-ul.Dar de ce fetele cand vad un baiat pe strada sau la plaja cu patratele se pierd toate, si spune. "Au au ce bun e ala ce patratele are?" De ce vrei sa il dezamagesti pe baiat? Tu vrei sa spui ca pentru tine nu conteaza aspectul fizic, dar eu iti spun ca gresesti.Ca toate fetele va uitat la fata si la corp la felul cum arata,daca e inalt, daca are muschi,daca are bani, si daca are faima si e placut si de celelalte fete.Asta va intereseaza la baieti, nicidecum iq-ul lui.Macar fi sincera si recunoaste ca asta te intereseaza la baieti.Ca degeaba vezi tu unul destept daca e urat si nu iti place.De exemplu daca tu vezi un pitic de 1.50 si slab ca scandura te va atrage acel tip.Cu siguranta nu? Inteligenta lui nu te atrage, si mai ales daca o mai fii si urat.Si sa stii o chestie nu am nimic cu tine.Dar voi fetele sunteti foarte arogante.Nu stiu ce e in legatura cu voi.Intradevar ca sunteti frumoase dar sunteti enervante cateodata; parca toate va comportati la fel ca daca ar veni unul la tine frumos si cu patratele te-ai pierde toata.Tu vrei sa spui in mare parte ca pentru tine conteaza IQ-ul.Dar de ce fetele cand vad un baiat pe strada sau la plaja cu patratele se pierd toate, si spune. "Au au ce bun e ala ce patratele are?" De ce vrei sa il dezamagesti pe baiat? Tu vrei sa spui ca pentru tine nu conteaza aspectul fizic, dar eu iti spun ca gresesti.Ca toate fetele va uitat la fata si la corp la felul cum arata,daca e inalt, daca are muschi,daca are bani, si daca are faima si e placut si de celelalte fete.Asta va intereseaza la baieti, nicidecum iq-ul lui.Macar fi sincera si recunoaste ca asta te intereseaza la baieti.Ca degeaba vezi tu unul destept daca e urat si nu iti place.De exemplu daca tu vezi un pitic de 1.50 si slab ca scandura te va atrage acel tip.Cu siguranta nu? Inteligenta lui nu te atrage, si mai ales daca o mai fii si urat.Si sa stii o chestie nu am nimic cu tine.Dar voi fetele sunteti foarte arogante.Nu stiu ce e in legatura cu voi.Intradevar ca sunteti frumoase dar sunteti enervante cateodata; parca toate va comportati la fel. Daca il vedeti ca plange si el ca tot omul.Vai da esti sensibil, vai gata nu mai esti barbat.Dar va lasati inselate de aia care se prefac ca sunt si ei aroganti ca sa impresioneze. Aveti tendinta sa etichetati pe baietii astia aroganti "baieti increzatori, sau masculi alfa? Sa iti spun ceva barbatia nu se masoara in aroganta si in comportamente abtisociale. Daca nu bea e fetita, daca bea e bețiv.Asta stiti sa faceti sa puneti eticheta pe om fara ca sa il cunoasteti.Un om se cunoaste cel mai bine dupa un an de zile.Nu dupa 1 zi sau o saptamana. Uita-te la Exalton Romania, sa vezi cage figuri de barbati alfa au aia din emisiune.De crezi tu ca ei isi dau atatea aere de batbatii adevarati? Pentru ca vor sa impresioneze femeile.De asta se bat cu pumnul in piept si se dau puternici cand de fapt saracii vor sa castige atentie ca voi sunteti pretentioase.De ce cand intalniti un baiat cuminte sensibil spuneti.Nu putem fii mai mult decat ptieteni"""Stii imi esti ca un frate mai mare! De ce faceti asta.Ai sa spui probabil ca sunt un tip frustrat.Dar imi e mila de unii cum au ajuns sa se injoseasca in fata unei femei.Si cum vad la stiri ca un tata si-a batut proprii lui copii ca l-a parasit nevastasa.Pentru o p**** a ajuns lumea sa se bata intre ei, iar fratii sa se desparta.Cam ce parere ai de treaba asta? De ce stiti doar sa etichetati,ca e bun,ca e pampalau,ca e nebun, ca e rau..ca e prost. Vreti sa fiti iubite si intelese dar voi sa nu oferiti nimic in schimb.Ai sa imi spui ca ma plang de viata mea.Cu siguranta nu am o viata buna nu foarte buna.Dar imi e mila de unii saracii ca sunt singuri.Ca femeile vor numai barbatii de aia smecheri.Sunt atatia baieti buni care chiar sunt sufletisti si sunt singuri.Toti baietii astia buni care i-am vazut eu sunt solo...Pentru ca nu au avut si ei noroc de o femeie buna.ca toate fetele vor numai de aia alfa cu patratele si cu BMV de ultima fita.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andddy895):

Da, asta vreau sa spun: NU MA INTERESEAZA bratul unui barbat, patratelele de pe burta sau masina lui de cocalar!
Asta este doar in mintea voastra de baieti limitati (ca intelect), ca muschii umflati va fac atractivi.
Pe o fata inteligenta o va atrage intotdeauna, un baiat cu creier, nu cu muschi!
Dar nu-ti fa probleme, ca te vor place cu siguranta pitipoancele, pe care, cu siguranta le vei impresiona cu muschiuletii tai.

| Unearth explică (pentru Violleta2022):

Pe bune ca esti ipocrita daca nu esti in stare sa recunosti ca aspectul fizic conteaza laughing Eu nu caut sa am patratele sau muschi ca sa impresionez fete, pe mine ma intereseaza mai mult disciplinele ce implica forta si pur si simplu asta imi place mie, altfel as cauta doar sa arat bine ca sa plac fetelor. Este aiurea sa imi zici insa ca nu te uiti la aspectul fizic atunci cand cunosti pe cineva. Inevitabil e primul lucru pe care-l vei observa si sigur, poate o personalitate misto poate compensa pentru un fizic mai putin atractiv, dar asta nu inseamna ca nu conteaza. Ori esti ipocrita, ori este urata si atunci da, nu ai de ales decat sa nu te uiti. Dar tu ca fata normal sau frumoasa, e aiurea sa negi asa ceva laughing
Eu nu caut sa impresionez pe nimeni si ca intelect probabil ca sunt peste tine lejer, nu am mentionat nicaieri ca vreau sa fiu pe placul femeilor, eu vreau sa fiu pe placul meu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unearth):

Am mai spus dar vad ca nu prea te ajuta creierul sa pricepi: nu muschii barbatilor sunt cei care determina o fata sau femeie inteligenta sa-si aleaga masculul, ci inteligenta lui, bunul simt, comportamentul adecvat, respectul, samd.
Muschii sunt pe ultimul loc, cand iti alegi barbatul cu care vrei sa iti faci un viitor.
Daca pentru tine este vital acum sa te umflii in muschi, vei vedea ca, pe la 30 ori sa-ti cada muschii la burta si se duce naibii aspectul tau de cocosel muschiulos, ca de aia vii pe forumuri sa ceri pareri despre muschii tai, ca sa te lauzi cu ei.
Cat priveste relatia mea, nu-mi duce tu grija, ca mi-am luat un barbat asa cum mi l-am dorit, destept, foarte inalt si cu trup atletic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unearth):

Nu uita cum arati: ai doar 18 ani, 100kg si 1.88m.
Jenanta situatie, sa te prezinti aici plin de muschi, cand in realitate, esti plin de grasime.
Iar daca ai uitat ce ai declarat acum cateva zile, uite aici:
"în 17 Aprilie | Unearth a întrebat:
Considerati un tip de 1, 88 si vreo 100 de kg care face sala ca "mare"? Sunt curios cum sunt vazut in general."

| Andddy895 a răspuns (pentru Violleta2022):

Atunci daca zici ca nu te intereseaza aspectul fizic, ca nu te intereseaza muschii,, I-a spune-mi si mie. Daca eu ti-aş aduce un barbat de 1.60. Si cu greutatea de 50 kg te-ai uita la el, singura lui calitate fiind inteligenta.Te-ai pune intr-o relație cu un barbat de 1.60 si sa fie cu greutatea de 50kg, si cum am zis acel barbat sa fie inteligent.Doar vreau sa imi spui daca da sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andddy895):

Hai sa him seriosi, ca aici este vorba de penibil, in ce-mi expui tu, ca nu pot merge de brat cu un barbat de 1.60m cand eu am 1.74m
Evident ca nu ai inteles ce am scris eu mai sus, daca alegi situatii extreme fara sens.
Nu te mai stresa sa intelegi, ca oricum nu mai pot schimba situatia, sunt deja maritata cu unul de 1.95m care nu-i o frumusete, dar este un om extraordinar din alte punctele de vedere.

| Unearth explică (pentru Violleta2022):

Esti monstruos de penibila ca sa fiu sincer laughing Eu iti spuneam despre aspectul fizic in general, in niciun moment nu m-am referit doar la muschi, dar tu cum esti mai afazica de fel (cauta in dex, ma indoiesc ca la IQ-ul tau de 2 cifre stii ce inseamna cuvantul asta), nu pricepi la ce m-am referit.
Nu caut sa impresionez pe nimeni, eu ma axez mai mult pe forta si daca tu esti prea redusa ca sa intelegi ca nu toti facem sport ca cineva sa intoarca capul dupa tine, nu am ce-ti face. Cauta-i pe cei care fac strongman sau powerlifting, aia sunt toti "grasi" conform teoriei tale, dar sunt cei mai puternici oameni din lume. A avea un corp definit nu inseamna ca ai si muschi, un rahitic de 50 de kg probabil ca are patratele, dar asta nu inseamna ca e musculos laughing In fine, nu ma chinui sa-ti explic tie niste chestii cu care esti complet paralela, daca nu poti sa dai o opinie civilizata, mai bine taci ca ti se revarsa prostia pe la gura.
Bravo tie ca ti-ai luat un barbat, se gaseste un prost pentru orice proasta din cate vedem. Ar trebui acum sa-ti arat eu o poza cu prietena mea si sa te compari cu ea, dar ma gandesc ca esti prea frustrata de felul in care arati ca sa iti arati fata laughing In fine, vezi-ti de relatia ta mediocra si nu te mai baga in seama cu mine ca nu ai capacitatea de a purta o conversatie civilizata, trebuie sa jignesti ca sa iti dovedesti tie o falsa superioritate.

| Unearth explică (pentru Violleta2022):

Esti monstruos de penibila ca sa fiu sincer laughing Eu iti spuneam despre aspectul fizic in general, in niciun moment nu m-am referit doar la muschi, dar tu cum esti mai afazica de fel (cauta in dex, ma indoiesc ca la IQ-ul tau de 2 cifre stii ce inseamna cuvantul asta), nu pricepi la ce m-am referit.
Nu caut sa impresionez pe nimeni, eu ma axez mai mult pe forta si daca tu esti prea redusa ca sa intelegi ca nu toti facem sport ca cineva sa intoarca capul dupa tine, nu am ce-ti face. Cauta-i pe cei care fac strongman sau powerlifting, aia sunt toti "grasi" conform teoriei tale, dar sunt cei mai puternici oameni din lume. A avea un corp definit nu inseamna ca ai si muschi, un rahitic de 50 de kg probabil ca are patratele, dar asta nu inseamna ca e musculos laughing In fine, nu ma chinui sa-ti explic tie niste chestii cu care esti complet paralela, daca nu poti sa dai o opinie civilizata, mai bine taci ca ti se revarsa prostia pe la gura.
Bravo tie ca ti-ai luat un barbat, se gaseste un prost pentru orice proasta din cate vedem. Ar trebui acum sa-ti arat eu o poza cu prietena mea si sa te compari cu ea, dar ma gandesc ca esti prea frustrata de felul in care arati ca sa iti arati fata laughing In fine, vezi-ti de relatia ta mediocra si nu te mai baga in seama cu mine ca nu ai capacitatea de a purta o conversatie civilizata, trebuie sa jignesti ca sa iti dovedesti tie o falsa superioritate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Unearth):

De fapt esti un mare mincinos, pentru ca te-ai referit in primul rand la muschi, uite aici cum ai inceput fraza:
"In 18 Aprilie | Unearth a întrebat:
Vi se pare "mare" daca am 43 de cm in brat?"
Deci, pentru tine muschii sunt atat de imporanti, ca restul paleste in fata lor.
Baiete, nu ma cert cu tine, ca esti odihnit si nu am timp sa-l pierd cu prostii.

| aXy99 a răspuns:

Si eu am 43 in alta parte si nu ma laud.

| Paul754880338 a răspuns:

Ce varsta ai? De cat timo stsgnezi? Ce exercitii de baza folosesti pentru brate?

| Unearth explică (pentru Paul754880338):

23. De vreo cateva luni bune, poate jumate de an? Fac brate de 2 ori pe saptamana.

| Unearth explică (pentru Paul754880338):

23 de ani si de vreo cateva luni bune stagnez, poate chiar jumate de an. Momentan fac brate de 2 ori pe saptamana

| Paul754880338 a răspuns (pentru Unearth):

Muschiul creste ca urmare a mecanismului de supracompensare. Acesta este declansat de stimul ( antrenamentul) si sustinut de alimentatie si odihna corespunzatoare. Mecanismul dureaza in functie de nivelul la care te afli si de intensitatea antrenamentului intre 5 si 10 zile.
Daca te antrenezi de doua ori pe saptamana pentru brate, ai mari sanse ca sa te supraantrenezi daca intensitatea este ridicata si timpul de desfasurare a mecanismului sus mentionat este insuficient sau antrenamentul este prea scazut ca intensitate cautand instinctiv sa te. menajezi pentru urmatorul antrenament ce urmeaza peste doar 3 zile. Amandoua situatiille cauzeaza stagnarea.
Asta ar fi cauza principala, apoi te-am intrebat ce exercitii de baza folosesti, pentru ca, aceste exercitii sunt cele mai productive pentru masa si forta chiar daca nu te simti la fel de pompat ( dar efectul este temporar) ca dupa exercitiile de izolare.

| Unearth explică (pentru Paul754880338):

Pentru biceps in general fac cu bara dreapta sau z, hammer cu ganterele si uneori pun bara dreapta la nivelul cel mai de jos la cabluri si fac acolo. Pentru triceps fac la aparatul acela pentru extensii (cel cu 2 manere in lateral pe care apesi), skull crushers, ridicari cu gantera deasupra capului si la cabluri, cu bara dreapta sau cu funia.

| Paul754880338 a răspuns (pentru Unearth):

Exercitiile de baza pentru triceps sunt impinsul culcat cu bara cu priza ingusta si flotarile la paralele. Pentru biceps, flexii cu bara din stand ( in picioare) si as recomanda si tractiunile cu priza supinatie (palmele spre fata ta) chiar daca dorsalul preia si el o parte din presiune, ramane suficient pentru biceps. Deci cu tot respectul, cred ca mai trebuie adunata si structurata informatie multa, dar nu pierde entuziasmul, te rog. Stagnarea este uneori normala nu putem creste chiar ca Fat- Frumos din poveste dar pentru a invata nu ar trebui sa existe pauze. Stiu ca suna ciudat dar sportul asta cere invatare.

| Unearth explică (pentru Paul754880338):

Am mai incercat ce ai zis tu cu bara pentru triceps, dar sincer, nu am prea simtit mare lucru. Iar cel cu paralele...nu e acelasi lucru aparatul, doar ca stai in fund?

| Paul754880338 a răspuns (pentru Unearth):

Eu iti spun care sunt exercitiile de baza si care sunt mai productive pentru masa in cazul bratelor. Asta ca urmare a intrebarii pe care tu ai pus-o. Exercitiile astea sunt mai vechi decat varsta noastra adunata, deci nu suntem in masura sa le punem la indoiala sa le gasim ajustari. Daca vrei sa cresti in masa si forta nu scripetii sunt calea. Daca ai alte raspunsuri sau solutii incearca-le, nu am nimic impotriva. Eu nu mai sunt la varsta cautarilor. Stiu exact raspunsul.

| Andddy895 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu bagi proteine sau steroizi ca o sa te distrugi parerea mea.Ai mare grija cum te antrenezi.Nu antrena aceiasi grupa de muschi in fiecare zii.Ca o sa cresti dar la un moment dat muschiul stagneaza in a mai creste.Fa-ți un program bun de antrenament, si mananca corespunzator. Sfatul meu renunta la grasimi, dar nu in totalitate.Lasate de laba si de sex, macar o perioda, ar fi indicat sa renunti definitiv la laba daca o practici.Mai benefic este sa ai o partenera si sa fiți casatoriți.Indicat sa nu exagerez cu sexul.Ca muschii cresc doar cu ajutorul testosteronului.Iar daca tu exagerez cu sexul, testosteronul scade si nu ai sa reusesti niciodata.sau cu laba nu ai sa reusesti niciodata sa cresti in masa musculara. Daca vrei rezultate bune, renunta macar 2 luni la sex, altfel nu ai sa poti.Ai o problema cu testosteronul.El este implicat in activitatile sexuale si caracterele barbatesti.Ingrosarea vocii, masa musculara, metabolism, arderea grasimilor, caracter masculin, incredere de sine, Iar cand el incepe sa scada odata cu varsta.Incepe si depunerea kilogramelor in exces. Apar depresiile, scade nivelul energetic si multe altele.Sanatatea nu are prea mult de suferit din cauza testosteronului.Dar daca esti gras poti dezvolta rapid probleme cardiovasculare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andddy895):

Atunci tu de ce bagi proteine zilnic?

| Paul754880338 a răspuns (pentru Andddy895):

Daca lipsa sexului duce la imbunatatirea performantei, atunci, inteleg ca cea mai grea parte in treaba asta este sa fii sotia sau prietena unui tip ce vrea sa faca performanta. Saracele fete! Grea viata au!

| Andddy895 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cine ti-a zis ca eu bag proteine zilnic? Eu nici nu iau asa ceva
Am luat inainte dar nu mai iau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andddy895):

Proteine = carne, peste, branza, oua, migdale/nuci/caju, linte, fasole, mazare.

vrei sa spui ca tu mananci doar salate? (cred ca si alea au putine proteine).

| Nirgomax a răspuns:

Layer ce esti, dc minți acum cateva luni ai pus intrebare ca esti victima unui bullyng si ca ai 1.70 si 60 kgrolling on the floor)